Erken evre meme kanserinde, yüzeyel ve derin radyokolloid enjeksiyonun birlikte yapıldığı sentinel lenf nodu haritalanmasında, periareolar ve peritümöral enjeksiyon lokalizasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 247637
  2. Yazar: HATİCE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU YUSUF ERDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Erken evre meme kanserli hastalarda radyokolloid ile sentinel lenf nodu (SLN) haritalaması, aksiller evreleme için preoperatif olarak stantard kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Bu retrospektif çalışmada erken evre meme kanserli hastalarda, sentinel lenf nodu haritalamada, peritümöral ve periareolar enjeksiyon lokalizasyonlarını karşılaştırdık. Metod: Çalışmaya dahil edilen yaş ortalaması 55.7 ±12.6 yıl olan erken evre meme kanserli 115 kadın hastada sentinel lenf nodu haritalaması yapıldı. Tümörün yerleşimine göre, derin ve yüzeyel enjeksiyon tekniği birlikte kullanılarak, nanokolloid enjeksiyonu 26 hastada periareolar (PA) ve 89 hastada peritümöral (PT) alana yapıldı. Her iki grubta; SLN saptama oranı, aksiller ve ekstra aksiller SLN sayısı, peroperatif gama prob sayımları ve hasta özellikleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: PA ve PT enjeksiyon gruplarında, hasta özellikleri arasında anlamlı fark saptanmamış olup derin ve yüzeyel radyokolloid enjeksiyonu ile SLN saptama başarısı %100 olarak bulunmuştur. Enjeksiyon lokasyonunun, aksillada saptanan ortalama lenf nodu sayısına etkisi olmamıştır (PA: 2.19 ±0.8 ve PT:2.11 ±0.9 p= 0.74). PA enjeksiyonla, özellikle medial kadran enjeksiyonuna göre daha düşük oranda ekstra-aksiller drenaj gözlenmiştir (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Aim: Sentinel lymph node (SLN) mapping with radiocolloid has become the standart of care for axillary staging before surgery in women with early ?stage breast cancer. The purpose of the retrospective study was to compare periareolar and peritumoral injection sides in women with early ?stage breast cancer. Method:One hundred fifteen women (mean age 55.7 ±12.6 year) with early?stage breast cancer who included in study were underwent sentinel lymph node (SLN) mapping. According to tumor quadrant nanocolloid was injected peritumorally (PT) to 26 patients and periareolarly (PA) to 89 patients by using deep plus superficial injection techniques. Both in PA and PT injection groups; SLN detection rate, mean number of axillary and extraaxillary lymph nodes, peroperatively gamma probe counts and patients characteristics were analysed statisticaly. Results: There was no significant differences in patient characteristics among the groups and SLN detection rate was %100 both in PA and PT injection groups by using deep plus superficial injection technique. In two injection groups no statistically difference was found in the mean number of axillary lymph nodes (PA: 2.19 ±0.8 vs PT, 2.11 ±0.9 p= 0.74). Low extraaxillary drainage rate was observed in PA injection group when compared with medial peritumoral injection group (p=0.03).