Böbrek hacminin stereolojik metotlarla hesaplanması
Investigation of kidney volume using stereological methods
- Tez No: 247816
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TÜRKMENOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Böbrekler canlılarda boşaltım ile ilgili bir çift organdır. Böbrek hacmindeki değişimler yaşam kalitesini etkileşmesi açısından önemlidir. Biz bu çalışmada 6 adet pırlak koyunu böbrek hacimlerini stereolojik metotlarla hesapladık. Hesaplamalar üçünün sağ böbrekleri ve üçünün sol böbrekleri üzerinde gerçekleştirildi. Böbrekler Arşimet Prensibi ve Cavalieri Prensibi ile ölçüldü. Ortalama böbrek hacimleri Arşimet Prensibi için 79,66ml, Cavalieri Prensibi için 76,67ml, hata katsayısını 0,03 olarak bulundu. Çıkan bu sonuçlar Arşimet ile Cavalieri Prensiblerinin sonuçlarıyla ve önceki stereolojik çalışmalardan elde edilen bulgularla karşılaştırılarak, stereolojik açıdan uygun olduğu bulunmuştur. Çalışmamızın neticesinde Cavalieri Prensibleri, uygulanması kolay ve böbrek bölgelerinin hacimlerini ayrı ayrı hesaplanmasına olanak sağlayan metot olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kidneys are paired organs that related with excretion. And the changes on it?s volume was important for the quality at life. In this study we aimed to estimate the total volume at the kidneys are the volume ratios between the regions at the kidneys.(cortex, medulla and pelvis). We perform that aim on six Pirlak sheeps kidneys; three at thems right and three at thems left kidneys volume was calculated both Archimedian Principles and Cavalieri Principles. The results were compared between these methods and other studies and were found apprepriate. The mean volume of the kidneys was found as mean 79,66ml, by using Archimedian Principles and 76.6ml by using Cavalieri Principles, respectively. Our results showed that using the Cavalieri Principle is simple and unbias and it is the only method that can calculate the ratios between the regions of the kidney.