Mitral anüler kalsifikasyonu olanlarda sağ ve sol ventriküler fonksiyonların ekokardiyografik değerlendirilmesi
Assesment of right and left ventricular functions echocardiographically in patients with mitral annular calcification
- Tez No: 247908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve AmaçMAK; birçok kardiyak patoloji ile birlikte bulunabilen, mitral anulusun kronik, dejeneratif kalsifikasyonudur. Bu çalışmada amaç; MAK saptanan hastaların, ekokardiyografik olarak sağ ve sol ventriküler sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını birlikte değerlendirmek ve bu parametreleri normal bireylerdeki parametrelerle kıyaslamaktır.Gereç ve YöntemÇalışmaya ekokardiyografi sırasında MAK tespit edilen 44 hasta (25 kadın, 19 erkek) ile MAK tespit edilmeyen 46 hastadan (25 kadın, 21 erkek) oluşan toplam 90 hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, klinik özgeçmiş ile diğer klinik özellikleri belirlendi. Sol ve sağ ventriküler iki boyutlu, M-mode, PW doppler ve doku doppler ekokardiyografik parametreleri ölçüldü.BulgularHer iki incelen grup, klinik ve demografik özellikler açısından (HT, DM, KAH, sigara içimi, fizik muayene bulguları) benzer bulundu. MAK grubunda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyon parametrelerinde ve sağ ventrikül diyastolik fonksiyon parametrelerinde bozulma tespit edildi. Sağ ventrikül sistolik fonksiyon parametreleri açısından gruplar arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and AimMAK, which can be found along with several cardiac pathologies, is a chronic degenerative calcification of mitral annulus. The aim for this study is, to asses echocardiographic right and left ventricular systolic and diastolic functions as together in patients determined MAK and to compare these parameters with parameters obtained in normal individuals.Material and MethodsIn this study, 44 patients (25 females, 19 males) with MAK detected during echocardiography and 46 patients (25 females, 21 males) not detected MAK, totally 90 patients, were included. In all patients; age, gender, clinical history and other clinical features were determined. Left and right ventricular two- dimensional, M- mode, PW Doppler and tissue doppler echocardiographic parameters were measured.FindingsBoth the group examined, were found to be similiar, in terms of clinical and demographic characteristics (HT, DM, CAD, smoking and physical examination findings). In MAK group, impairment in left ventricular systolic- diastolic function parameters and impairment in right ventricular diastolic function parameters were determined. There was no stastifically difference between two gruops about right ventricular systolic function parameters (p>0,05).