Plevral sıvıda ve kan plazmasında oxidatif stres faktörlerinin değerlendirilmesi
İnvestigation of plasma oxidati ve stress factors in pleural fluid and blood
  1. Tez No: 331616
  2. Yazar: ASIM AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZEZ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Plevral sıvılar çocuk cerrahide karşılaştığımız önemli klinik sorunlardan biridir. Plevral sıvılarda transuda-eksuda ayrımında light kriterleri kullanılmaktadır. Light kriterlerinin duyarlılığı yeterli, özğüllüğü kısmen düşüktür. Bu çalışmada plevral sıvı ve kan plazmasında oksidatif stres markırlarına bakarak transuda ve eksuda ayrımına katkı sağlamayı amaçladık.Materyal ve metodlar: Bu Çalışmada Çocuk Cerrahi kliniğine başvuran 40 çocuk hasta (20 transuda,20 eksuda) ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı çocuk alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pleural fluids are one of clinical important problem seen in pediatric surgery clinic. Light criterias are used in differentiation of exudates and transudates in pleural fluids. Light criterias are sufficient sensitivity, specificity are low in part. In this study we aimed to contribute separation of transudates and exudates by looking oxidative stress markers in pleural fluid and blood plasma.Material and methods: 40 patients (20 transudates, 20 exudates) attending to pediatric surgery clinic and 30 healthy children for control group were included in the study. Total oxidative level and total antioxidant capacity of the obtained serum and pleural effusion samples were measured in biochemistry laboratory by Erel method using Abbot Aeroset mark autoanalyserResults: when exudates, transudate and control group?s serum total antioxidant capacity levels were compared; we found control group were higher than exudates and transudate; exudates group were the lowest.