Paroksismal atriyal fibrilasyon oluşum ve nüksünün serum oksidatif stres ve yangı belirteçleri ile ilşkisi
Relation of inflammatory and oxidative stress markers with the occurence and recurrence of paroxysmal atrial fibrillation
  1. Tez No: 247975
  2. Yazar: SEDAT KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Atriyal fibrilasyon (AF) ile yangı ve oksidatif stres arasında giderek artan sayıda kanıtlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada biz, C-reaktif protein (CRP) ve oksidatif stres belirteçlerinin, paroksismal atriyal fibrilasyonun (PAF) başarılı farmakolojik kardiyoversiyonu sonrası nüksü öngörebileceği yönündeki hipotezi test ettik. Ayrıca, bu belirteçlerin AF gelişimi ile olası ilişkisini araştırdık. Vaka-kontrol yöntemi kullanılarak; 41 adet kanıtlanmış PAF atağı geçiren hastanın CRP, katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri, 21 kontrol ile karşılaştırıldı. Tüm AF hastaları 6 ay boyunca takip edildi ve bu süre zarfında 17'si nüks etti. Böylelikle, AF hastaları iki gruba ayrıldı ve aynı belirteçler kullanılarak birbiriyle kıyaslandı. C- reaktif protein, SOD ve MDA seviyeleri kontrol grubuna kıyasla AF hastalarında anlamlı olarak yüksekti. Bununla birlikte, sadece CRP seviyeleri nüks etmeyenlerle kıyaslandığında nüks eden AF hastalarında anlamlı olarak yüksekti. Yangı ve oksidatif stres belirteçlerinin PAF hastalarında yüksek bulunması, aritminin varlığı ile yangı ve oksidatif stresin ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma sonuçlarına göre sadece CRP, PAF nüksünü öngördürebilir.
Özet (Çeviri)
There is increasing evidence linking inflammation and oxidative stress to atrial fibrillation (AF). In this study, we sought to test the hypothesis that C- reactive protein (CRP) and oxidative stress markers can predict the recurrence of paroxysmal atrial fibrillation (PAF) after successful pharmacological cardioversion. We also investigated the possible relationship between these markers and the occurrence of AF. Using a case-control study design, the CRP, catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and malondialdehyde (MDA) levels in 41 patients with a documented episode of PAF were compared with the same markers of 21 controls. Overall AF patients were followed-up for 6 months and 17 of them showed recurrence. Then, AF patients were divided into two groups and compared with each other. C ?reactive protein, SOD and MDA levels were significantly higher in patients with AF compared to controls. However, only CRP levels were significantly higher in patients with AF recurrence compared to those without recurrence. Increased markers of inflammation and oxidative stress are found in patients with PAF, suggesting that inflammation and oxidative stress may be associated with the presence of the arrhythmia. According to the results of our study, only CRP levels may predict the recurrence of PAF.