Otoimmün hemolitik anemi ve idyopatik trombositopenik purpuralı hastalarda periferik kan T regulatuar hücre ve B lenfosit alt grup değişiklikleri
The change of peripheral blood T regulatory cell and B lymphocyte subgroups in patients with autoimmune hemolytic anemia and idiopathic thrombocytopenic purpura
  1. Tez No: 248108
  2. Yazar: SEMİHA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Erişkinlerde ITP öncelikli olarak artmış trombosit yıkımı ile karakterize, kronik,edinsel ve organ spesifik bir otoimmün hastalıktır. Trombositlere karşı otoantikor gelişimive otoantikorlarla kaplı trombositlerin retiküloendotelyal sistemde yıkımı sonucutrombositopeni ortaya çıkmaktadır. Otoimmün hemolitik anemiler otolog eritrositantijenklerine karşı antikor yapımı ile karakterize bir anemi grubudur. Bu çalışmadaidyopatik trombositopenik purpura ve otoimmün hemolitik anemili hastalar da periferikkan T regulatuar lenfositler başta olmak üzere T lenfosit ve B lenfosit alt grup analizlerininyapılması ve varsa mevcut değişikliklerin tanı, tedavi ve prognozla ilişkisininaydınlatılması amaçlandı.ITP'li hasta gurubunda tanı anında periferik kan T regulatuar lenfosit, T lenfosit, Thepler lenfosit ve bellek B lenfosit oranlarının kontrol grubuna göre azaldığı saptandı(sırası ile; 0.25±0.17, 67.6±7.7, 40.9±8.8, 1.57±1.24 - 1.14±0.77, 73.5±4.4, 49.5±4.4,4.38±2.41 ). Sitotoksik T lenfosit ve B lenfosit oranlarında ise anlamlı farklılık izlenmedi.Tedavi ile başlangıca göre 1. ayın sonunda T regulatuar lenfosit ve bellek B lenfositoranlarında artış gözlendi (sırası ile; 0.50±0.66, 3.0±1.7).Sonuç olarak bu çalışmadan elde edilen bulgular regulatuar T lenfositlerinazalmasının ITP patogenezinden sorumlu olabileceği ve T regulatuar hücre oranlarınıntedavi cevabı ve prognoz hakkında fikir verebileceğini düşündürmektedir. Diğer otoimmünhastalıklarda olduğu gibi ITP patogenezinde de rolü olduğu düşünülen bellek Blenfositlerin ITP hastalarında azalmış olmaları dalak başta olmak üzere retiküloendotelyalsistemde birikmelerine bağlı olabilir. Periferik kan T regulatuar lenfositlerde ve bellek Blenfositlerdeki değişikliklerin biyolojik temelleri, bu değişikliklerin ITP patogenezi vetedavisi üzerine etkilerini analiz eden daha geniş hasta serili çalışmalara ihityaç olduğudüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In adults ITP is primarily characterized by increased platelet destruction, it is chronic,acquired and organ specific autoimmune disorder. As a result of autoantibody developmentagainstto platelets and destruction of autoantibody covered platelet in reticuloendıthelialsystem leads to thrombocytopenia occurs. Autoimmune hemolytic anemias agroup ofanemia that chracterized by antibody production against autologous erythrocyte antigens.In this study we aim to perform analyses in patients with ITP and autoimmune hemolyticanemia on T lymphocyte and B lymphocyte subgroups especially for peripheral Tlymphocytes and explain if current alteration relate to diagnosis, treatment and prognosis.At the time of diagnosis in patients with ITP it was determined that peripheral bloodT lymphocyte, T lymphocyte and memory B lymphocyte ratios was lower than controlgroup (respectively; 0.25±0.17, 67.6±7.7, 40.9±8.8, 1.57±1.24 - 1.14±0.77, 73.5±4.4,49.5±4.4, 4.38±2.41). For cytotoxic T and B lymphocytes ratios significant difference wasnot seen. Comparison of begining and after the first month of treatment increase ofT regulatory lymphocyte and memory B lymphocyte ratios was seen (respectively;0.50±0.66, 3.0±1.7).Finally in this study acquired findings suggested that decreasing of T regulatorylymphocytes can be responsible of pathogenesis and response of T regulatory cell ratioson treatment can give an idea for prognosis. like the other autoimmun disorders, memory Blymphocytes thought have a role in pathogenesis in ITP. Patients with ITP decreasing ofthis cells can be depend to accumulation in reticuloendothelial system espacially spleen.It is thought that more wide comprehensive studies analyes biological basis ofalternations of perifheral blood T lymphocytes and memory B lymphocytes and effect ofthis chages to pathogenesis and treament is needed.