Lokal ileri evre veya metastatik prostat kanseri hastalarında farklı LHRH agonisti tedavilerinin serum testosteron düzeyi ve hastalık seyri üzerindeki etkileri
The effects of treatment with different LHRH agonists on serum testosteron level and disease progression in patients with locally advanced or metastatic prostate cancer
  1. Tez No: 248114
  2. Yazar: AYŞE VEYHÜRDA DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lokal ileri evre ve metastatik prostat kanseri tedavisinde, lüteinize edici hormon-salgılatıcı hormon (LHRH) analogları başarıyla uygulanmaktadır. Farklı LHRH analoglarının testosteron düzeyini ne kadar düşürdüğü net olarak gösterilememiştir. Bu çalışmada lokal ileri evre veya metastatik prostat kanseri nedeniyle en az 6 ay LHRH agonisti tedavisi (löprolid asetat-LA veya goserelin asetat-GA) alan hastalarda, farklı LHRH analoglarının total testosteron düzeyini ne kadar düşürdüğünü tespit etmek ve bunun hastalık seyri ile ilişkisini belirlemek amaçlandı.Kliniğimizde, LA ve GA ile tedavi edilen ardışık 48 ve 56 hasta çalışmaya dahil edildi. Bilateral orşiektomi yapılmış olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. LA (n=48) ve GA (n=56) kollarındaki hastaların ortalama yaşları, sırasıyla 76,4±9,4 ve 75,8±8,1 yıl olarak bulundu. Kastrasyon düzeyi olarak serum testosteron düzeyinin 50 ng/dl olması kabul edildi, istatistiksel değerlendirmelerde literatürde sıkça kullanılan 20 ng/dl düzeyi değerlendirmeye alındı. LA ve GA kollarında serum testosteron düzeyleri 25), terapötik ve/veya palyatif radyoterapi alma oranları, hastalık veya PSA progresyon oranları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Progresyon olan ve olmayan hastaların serum testosteron düzeyleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,0899).Bu çalışmada LA kolunda daha düşük testosteron düzeylerine ulaşıldığı, sadece GA kolundaki bir hastada kastre düzeye ulaşılamadığı ve hastalık progresyonun testosteron düzeyi ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Çalışmamız, Türk toplumundan ön koşulsuz seçilmiş PCa'lı erkeklerdeki serum total testosteron düzeyini irdelemesi bakımından gelecekteki çalışmalara örnek teşkil etmesi ve ışık tutması amacıyla planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Luteinising homone-releasing hormone agonists (LHRH) have successfully been used for the treatment of locally advanced or metastatic prostate cancer. It has not been clearly determined yet how much the different types of LHRH agonists decrease the serum total testosterone level. In this study, it was aimed to determine how much the different LHRH agonists decrease the serum total testosterone level in patients with locally advanced or metastatic prostate cancer (PCa), who have been treated with a certain LHRH agonist (leuprolide acetate-LA or goserelin acetate-GA) for at least 6 months and to reveal its correlation with the course of the disease.The consequtive 48 and 56 patients being treated with LA and GA, respectively, were included in the study. The mean ages of the patients in LA group and GA groups were 76.4±9.4 years and 75.8±8.1 years, respectively. The level of castration was accepted as 50 ng/dl of testosterone. The level-20 ng/dl, which had been frequently mentioned in the literature, was also taken into consideration. The rates of patients with the level of testosterone being 25), the rates of therapeutic and/or palliative radiotherapy or disease progression. There was no significant difference between the levels of serum total testosterone of patients with and without disease progression (p=0.0899).In this study, it was seen that lower serum testosterone levels had been reached in LA arm with only one patient in GA arm, being unable to reach the level of castration and it was detected that disease progression was not associated with the level of testosterone. Our study is essential since it has studied the concentration of serum testosterone in randomly selected patients with PCa within Turkish population, without any conflicts or prerequisites. It was planned to be a promising example for future studies of this kind.