Obstrüktif uyku apneli hastalarda kronik hipoksinin kan sitokin düzeyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of hypoxemia patients with obstructive sleep apnea due to the plasma cytokine levels
  1. Tez No: 248147
  2. Yazar: OĞUZ KUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖĞRETMENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hakkında yapılan birçok çalışmaya rağmen, halen fizyopatolojisi net olarak ortaya konamamış, tedavi yaklaşımlarında ortak bir görüşe varılamamıştır (1,2).Literatür incelendiğinde OUAS olan hastalarda kanda hipoksemi belirleyici sitokinlerin düzeyleri ile çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Biz bu çalışmada OUAS olan hastalarda kronik hipoksemi varlığını sitokinler düzeyleri ile değerlendirmeyi amaçladık.Yapılan Polisomnografi (PSG) sonucu OUAS tanısı almış 42 hasta grubu ve 41 PSG sonucu OUAS olmayıp basit horlaması olan non-OUAS kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. PSG sonrası sabah saat 8'de kan örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the there are many amount of studies on obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), it?s pathogenesis wasn?t shown clearly and it had not common treatment modalities.Review of the literature, on the serum levels of cytokines, which are the indicators hypoxemia, revealed controversial results. The aim of this study is to eveluate the cytokine levels in OSAS patients with chronic hypoxemia.The study groups consisted of 42 patients with OSAS and the 41 patients with snoring (non-OSAS), diagnosed with polysomnography (PSG). Blood samples were drawn on 8.00 a.m after PSG.