Primer jeneralize ve parsiyel epilepsi hastalarının uyku özellikleri ve siklik alternan paternlerinin skorlaması
Sleep features of the primary generalized epileptic patients and partial epileptic patients and scoring of the cyclic alternating pattern
- Tez No: 248823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Primer jeneralize ve parsiyel epilepsi hastalarında, uykunun makroyapısını ve mikroyapısı için siklik alternan patern (SAP) oranlarını değerlendirmek ve bu iki epilepsi grubu arasındaki uyku özelliklerini, siklik alternan patern dağılımlarını ve bunun hastaların uyku yapıları üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Uluslararası Epilepsi ile Savaş Derneği tanı kriterlerine göre primer jeneralize epilepsi tanısı alan 10 ve parsiyel epilepsi tanısı alan 10 hasta alındı. Hastalara uyku EEG çekimi öncesinde uyku günlüğü formu, Pittsburgh uyku değerlendirme ölçeği ve Epworth gündüz uykululuk değerlendirme ölçeği verildi. Son nöbetlerinden en az 3 hafta sonra bipolar derivasyonlu 8 kanalda (Fp1-F3, F3-C3, C3-P3, P3-O1 veya Fp2-F4, F4-C4, C4-P4, P4-O2) uyku EEG kaydı yapıldı ve hipnogramları Amerikan Uyku Derneği skorlama kurallarına göre ve siklik alternan patern skorlaması ise Terzano MG'nin önerdiği ortak görüş raporuna göre yapılarak hasta grupları karşılaştırıldı.Tartışma: Çalışmaya alınan primer jeneralize epilepsi grubunda yaş ortalaması 27,5 ve parsiyel epilepsi grubunda ise 31,0 idi. Parsiyel epilepsi hastalarının %50'sinde ve primer jeneralize epilepsi hastalarının %30'unda uyku EEG'lerinde epileptik aktivite tespit edildi. Her iki epilepsi grubu arasında uyku özellikleri açısından farklılık saptanmadı. Parsiyel epilepsi hastalarının, uyku kalitelerinin primer jeneralize epilepsi hastalarına göre düşük olması ve siklik alternan patern dağılım oranının ise yüksek bulunması istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Uyku EEG'lerinde epileptik aktivitesi olan ve olmayan grupların uyku etkinlikleri ve siklik alternan patern dağılım oranları karşılaştırıldığında farklılık saptanmadı.Sonuç: Parsiyel epilepsi hastalarının bölünmüş uyku yapıları, uyku kalitelerinin düşüklüğü, siklik alternan patern dağılım oranlarının yüksek olması ve buna bağlı olarak epileptik olayların daha kolay tetiklenebilmesi bu hastaların bir kısmının medikal tedaviye dirençli olmalarının sebebi olabilir. Bundan dolayı dirençli epilepsi hastalarında doğru nöbet tipi sınıflamasının yapılması, etkin tedavinin uygulanması yanında uyku özellikleri ve siklik alternan patern dağılımının da değerlendirilmesi tedavide faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the microstructure and macrostructure of sleep and cyclic alternating pattern (CAP) ratios distribution in primary generalized and partial epileptic patients. Also to compare sleep features, distribution of cyclic alteranating pattern and effects of these on sleep structure in both of the epileptic groups.Material and Methods: Ten patients with primary generalized epilepsy and 10 patients with partial epilepsy diagnosed according to International League Aganist Epilepsy were admitted to study. Pittsburgh sleep quality index, Epworth sleepiness scale and sleep diary were applied to patients before recording of sleep EEG. Sleep EEG recording was done with bipolar derivations in 8 channels (Fp1-F3, F3-C3, C3-P3, P3-O1 or Fp2-F4, F4-C4, C4-P4, P4-O2) at least 3 weeks before last attacks of seizures for each patient. Sleep scoring was performed using American Academy of Sleep Medicine criteria and cyclic alternating pattern was scored according to Terzano MG?s consensus report and both of the groups were compared.Results: The mean age of primary generalize epileptic patients was 27.5 and was 31.0 for partial epileptic patients. Epileptic activity was found in 50% of partial epileptic patients and 30% of primary generalized epileptic patients in sleep EEG. There was no statistically meaningful difference between two groups when sleep structure compared. The quality of sleep was low in partial epileptic patients and was found statistically meaningful. Moreover cyclic alternating pattern distribution ratios was high in partial epileptic patients and was found statistically meaningful. When sleep efficiency and cyclic alternating pattern ratios compared there was no statistically difference found between patients who had epileptic activity and who had not epileptic activity in sleep EEG.Conclusion: Fragmented sleep, low quality of sleep, high ratio of cyclic alternating pattern and easily triggered epileptic activity in partial epileptic patients may be the reason of the refractory epilepsy. Therefore the true classification of seizures in refractory epileptic patients is benefical in the planning of effective treatment. Also analyzing the sleep features and distribution of cyclic alternating pattern may be benefical in the setting of treatment.