Epileptik nöbetlerin sirkadyen dağılımı
Circadian distribution of epileptic seizures
- Tez No: 386492
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Epileptik hastaların nöbetlerinin gün içinde zamansal dağılımı ve uyku evreleriyle olan ilişkisi ile nöbet tiplerinin zamansal ilişkisi araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma; retrospektif, girişimsel olmayan, tanımlayıcı bir araştırma şeklinde yapılmıştır. Epilepsi ve Uyku Merkezi Laboratuvarında 2005-2011 yılları arasında epilepsi tanısı almış, 5 günlük video EEG görüntülemeleri yapılmış ve nöbet tespit edilmiş 113 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, nöbet tipleri ve nöbetlerin ortaya çıkış saatleri, EEG patolojisi ile nöbet sayısı değişkenler olarak değerlendirildi. Hastaların nöbet tipleri, EEG patolojisi, nöbetlerin zamansal dağılımı ve EEG patolojileri iktal ve interiktal döneme göre sınıflandırıldı. Bulgular: Olguların 60 (%53)'ı kadın, 53'ü (%47) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 28.56±11.7 yıl, izlenen toplam nöbet sayısı 497, ortalama nöbet süresi 84,6 (2-560) sn olarak hesaplandı. Nöbet tipleri %19.5'i primer jeneralize, %45.1'i parsiyel, %32.7'si sekonder jeneralize olarak izlendi. Beş günlük video EEG görüntülemesinde ilk nöbetler 1. Gün %41.6, 2. gün %29.2, 3. gün %22.1, 4. gün %7.1 oranında izlenmiştir. 5. gün içinde ise hiç nöbet kaydı alınamamıştır. Nöbetlerin %24.8'inde uykuda, %19.5'inde uyanıklıkta, %55.7'inde hem uyku hem de uyanıklıkta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigate the temporal distribution of the seizures of epileptic patients during the day and the relationship with sleep. Method: This study was conducted as a retrospective, non-interventional and descriptive research. 113 patients identified to have seizures and included in the study were investigated at Epilepsy and Sleep Center Laboratories from 2005 to 2011. Age and sex of the patients, types of the seizures they experienced, EEG pathologies, the times at which these seizures happened and the numbers of seizures were evaluated. EEG pathologies were classified according to ictal and interictal periods. Results: There were 60 female (53 %) and 53 male (47 %) patients. Mean age of the patients was 28.56±11.7 years, total number of observed seizures was 497, mean duration of a seizure was calculated as 84.6 (2-560) seconds. Distribution of the types of seizures; 19.5 % were primer generalized, 45.1% were partial, 32.7% were secondary generalized. In five day video recordings were obtained, first seizure was experienced: 41.6% of the seizures were on day 1, 29.2% were on day 2, 22.1% were on day 3, 7.1% were on day 4. No seizure recordings were obtained on day 5.