Ratlarda nöropatik ağrı modelinde ağrının ultrasonik seslere etkisi
Effects of pain on ultrasonic vocalization in a rat neuropathic pain model
- Tez No: 248910
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN AVNİ BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Migren baş ağrısı toplumu sıklıkla etkileyen önemli bir hastalıktır. Ratlarda trigeminal sinirin dalı olan nazosilier sinirin bağlanmasıyla baş ağrısı modeli oluşturulabilmektedir. Ultrasonik sesler akut ağrı modellerinde başarıyla kullanılmaktayken kronik ağrı modelinde çalışmalar azdır. Bu çalışmanın amacı nazosilier sinir ligasyonu yapılmış ratlarda baş ağrısının ultrasonik seslere etkisinin incelenmesidir.Etik kurul onayı alındıktan sonra 16 rat 8'li 2 gruba ayrıldı. Birinci grubun sağ tarafına nazosilier sinir ligasyonu uygulanırken sol tarafına sham operasyon, ikinci grubun her iki tarafına sham operasyon uygulandı. Ratlarda operasyondan sonra 5, 8, 12, 14, 16, 18, 20, 23, 27, 30, 35 ve 40. günlerde her von Frey testi, fırça allodinisi, ısı testi ile nöropatik ağrı değerlendirilirken aynı zamanda ultrasonik ses kaydı yapıldı.Çalışmanın sonucunda nazosilier sinir ligasyonu uygulanan ratlarda sağ tarafta sol tarafına göre von Frey ve ısı eşik değerlerinde 8.
Özet (Çeviri)
Migraine is a common debilitating disease for most of the public. An animal model can be formed by ligation of nasociliary branch of trigeminal nerve. Ultrasonic vocalization is effectively used in acute pain model; whereas there is inadequate data for chronic pain models. The aim of this study is to investigate the effect of headache on ultrasonic vocalization (USV) in nasocialiary nerve ligated rats.Sixteen rats were divided in two groups after obtaining the Ethics Committee approval. In the first group, right nasociliary nerve was ligated and sham operation was performed on the left side. In second group sham operation was performed on both sides.