Basit ve auralı migrenli hastalarda bazı oksidatif stres ve inflamasyon markırlarının biyokimyasal düzeylerinin araştırılması
The investigation of biochemical levels of some oxidative stress and inflammation markers in patients migraine without aura and migraine with aura.
  1. Tez No: 248986
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.ÇAĞATAY TAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Migren patogenezi ile ilgili olarak günümüze kadar yapılan çalışmalarda; nöroinflamatuvar durumlar, immün sistem bozuklukları, sitokinler, oksidatif hasar, subklinik enfeksiyonlar, çeşitli nöropeptitler ve vazomotor değişiklikler gibi birçok faktörün etkisi olabileceği ileri sürülmüştür.Bu çalışmanın amacı, auralı ve aurasız migrenli hastalarda inflamatuvar sitokinlerin (IL-1ß, IL-6, TNF-?), antiinflamatuvar sitokinlerin (IL-10), CRP'nin ve MDA'nın ataklar arası dönemdeki biyokimyasal düzeylerini belirlemekti.TNF-? düzeyleri, hastalarda yüksek bulundu. Artış özellikle auralı migrenlilerde belirgindi. Ancak bu yüksek değerler istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.168). IL-1ß düzeyleri değerlendirildiğinde gruplar arasında önemli bir fark görülmedi. IL-6 düzeyleri, hastalarda kontrol grubuna oranla düşük bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.097). IL-10 düzeyleri, özellikle auralı migrenlilerde daha yüksekti. Ancak migrenlilerde bir artış olmasına rağmen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı çıkmadı (p=0.164). HsCRP düzeylerinde, migrenlilerde kontrol grubuna oranla hafif bir artış olmasına rağmen anlamlı değildi (p=0.519). Ayrıca HsCRP'deki artış auralı migrenlilerde belirgindi ancak istatistiksel anlamı yoktu (p=0.806). MDA plazma düzeyleri, migrenlilerde kontrollere göre yüksek bulundu (p=0.073). Aurasız migrenlilerde diğer gruplara oranla daha yüksek MDA düzeyleri bulundu. Ancak bulunan sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.056).Sonuç olarak migrende inflamasyon ve oksidatif stres değerlendirildiğinde bazı sitokin seviyelerinde, CRP'de ve MDA'da artışlar olmasına rağmen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu nedenle migrende sistemik inflamasyonun ve oksidatif hasarın katkısı net olarak gösterilememiştir. Ancak bazı sitokinler, inflamasyon ve oksidatif hasar migren oluşumunu kolaylaştıran faktörler olabilir. Bu konuda geniş katılımlı çalışmaların yapılması ile daha net sonuçlar alınabilir.
Özet (Çeviri)
The scientific studies suggest that many factors such as neuroinflammatory pathologies, immune system abnormalities, cytokines, oxidative damage, subclinical infections, neuropeptides and vasomotor changes may be operative in the pathogenesis of migraine.This study was planned in order to measure the biochemical levels of inflammatory cytokines,anti-inflammatory cytokines, CRP and MDA between migraine attacks.TNF-alpha levels were found to be elevated in the patients. The increase was prominent especially in migraine patients with aura, but it wasn?t statistically significant (p=0,168).There was no significant difference between two groups for IL-1beta levels. Although IL-6 levels were lower in patient group than in control group, the results weren?t statistically significant (p=0,097). IL-10 levels were high especially in migraine patients with aura; however, there was no statistically significant difference (p=0,164). Although a mild increase was detected in HsCRP levels of migraine patients compared to the controls, the result wasn?t statistically significant (p=0,519). In addition, HsCRP increase was prominent in migraine patients with aura, but there was no statistically significant difference (p=0,806). MDA plasma levels was higher in migraine patients than in controls (p=0,0073). Higher levels of MDA was found in migraine patients without aura. But, the results weren?t statistically significant (p=0,056).Since the increase of CRP and MDA levels weren?t statistically significant, the role of systemic inflammation and oxidative damage in the pathogenesis of migraine couldn?t be documented clearly in this study. However, some cytokines, inflammation and oxidative damage may facilitate the development of migraine. Further studies are needed on this topic.