An evaluation of efl teacher assessment and evaluation: A suggested model
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni seçme ve atama modelinin değerlendirilmesi: Bir model önerisi
- Tez No: 523981
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Öğrencilerin başarısını etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi öğretmen niteliğidir. Nitelikli öğretmen seçebilmenin ön koşulu da güvenilir, geçerli ve adil bir ölçme ve değerlenme sisteminin olmasıdır. Çoğu ülkelerde önemli kararların alınmasında standartlaştırılmış sınavlar kullanılmaktadır. Bu sınavlardan etkilenenlerin düşüncelerine başvurmak sınavların sonuçsal geçerliliğini belirlemek açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, mevcut atama modelinin geçerliliğini sorgulayıp gerekli bilgi, beceri ve tutumlara sahip İngilizce öğretmeni seçip bu nitelikleri taşımayan adayları eleyecek bir atama modeli önermektir. Karma araştırma desenine sahip bu çalışmanın nitel boyutunu 78 paydaş oluşturmakta. Bu katılımcılar arasında öğretmen adayı (31), İngilizce öğretmeni (25), öğretmen yetiştiriciler (9), eğitim uzmanı (8) ve kanun koyucular (5) bulunmaktadır. Türkiye'de eğitim fakültesi dışında mezun olanlar formasyon almak suretiyle öğretmen olabildiği için, hem öğretmen adayları hem de hizmet içi öğretmen örnekleminde formasyonla atanmış katılımcılara yer verilmiştir. Nitel verilerin elde edilmesinde yarı yapılandırılmış görüşme, odak grup ve doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler için 271 İngilizce öğretmeninden faydalanılmıştır. Nicel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmenlerinin Atamaya Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Nicel veri analizinde SPSS kullanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testine göre dağılımın normal olduğu görülmüştür. İki gruptan oluşan değişkenler için t-test; üç ve daha fazla değişkenden oluşanlar için ise ANOVA kullanılmıştır. Nitel veri için içerik analizi kullanılmıştır. Kod ve kategorilerin oluşumu öncelikle araştırmacılar tarafından manuel yapılmış; daha sonra veri kaybını önlemek için ise NVivo 12 programı kullanılmıştır. Nicel veriler İngilizce öğretmenlerinin atama modeline yönelik olumsuz tutum takındıklarını göstermiştir. Nitel veriler nicel verileri doğrulamakta ve mevcut atama modelinin ölçmek istediği yapıyı temsil etmediğini ve puanlama açısından da dil ve edebiyat mezunlarının lehine olduğu, dolayısıyla adil ve geçerli sayılamadığını göstermektedir. Bu bağlamda, öğretmen adayının bilgi, beceri ve tutumlarını da değerlendirebilecek yeni bir atama modeli geliştirilmiştir. Bu modelin nitelikli öğretmen seçimine ve dolayısıyla ülkenin eğitimine pozitif katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The quality of a teacher is determinative of student achievement, and the precondition for choosing a qualified teacher is only possible if there is a reliable, valid and fair teacher assessment and evaluation (TAE) model. Most countries use standardized exams for high-stakes decisions. Stakeholders' perception of testing is informative in terms of consequential validity of exams. In addition to examining the validity of the current TAE model, the purpose of this study is to develop an English language teacher assessment and evaluation model that can distinguish effective student teachers (who have required knowledge, skills, and attitudes) from ineffective ones. In this mixed-method research, the qualitative part consists of student teachers (n=31), in-service English language teachers (n=25), teacher trainers (n=9), education experts (n=8), and policymakers (n=5). The sample of student teachers and in-service teachers involve both graduates of ELT and other departments (such as English Language and Literature, American Culture and Literature, Department of Translation and Interpreting or Department of English Linguistics graduating from the Faculties of Science and Letters) since they have right to become English language teachers via pedagogic formation certificate. Semi-structured and focus group interview techniques were used for quantitative data. Regarding quantitative data, 271 in-service English language teachers were given the scale of English Teachers' Attitudes towards Recruitment System (ETARS) developed by the researcher. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used for quantitative data. According to the Kolmogorov-Smirnov normality test, the distribution was found to be normal. T-test (Independent Samples Test) was used for the demographic variables consisting of two categories, while one-way ANOVA tests were applied for the demographic variables consisting of 3 and more categories. Content analysis is used for qualitative data. The formation of codes and categories was made primarily by the researcher; then the NVivo 12 program was used to prevent data loss. The quantitative data showed that English teachers had a negative attitude towards the current TAE model. Qualitative findings confirmed quantitative data and indicated that the current TAE model is invalid and unfair as it has both construct underrepresented and construct-irrelevant variance (favoring graduates of English Language and Literature in terms of scoring). In this context, a new TAE model, which can evaluate student teachers' knowledge, skills, and attitudes, has been developed. This model is considered to be helpful in selecting qualified teachers and, therefore, increasing the quality of the education of the country.