Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda öğrenim gören gitar öğrencilerinin bireysel çalgı, alan dersleri ve genel akademik başarı durumlarının belirlenen değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of success scores of guitar students of music departments of faculties in individual instrument, field and general academic courses from the determined factors points of view
  1. Tez No: 249392
  2. Yazar: MUHİTTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda öğrenim gören gitar öğrencilerinin bireysel çalgı, alan dersleri ve genel akademik başarı durumları ile araştırmada belirlenen değişkenler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilen Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda okuyan ikinci, üçüncü ve son sınıf gitar öğrencileri oluşturmaktadır. Gerekli verileri toplayabilmek için, öğrencilere kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan 10 soruluk kişisel bilgi formu uygulanmış ve öğrencilerin transkriptlerinden faydalanılmıştır. Frekans, yüzde, t-Testi, Tukey testi gibi istatistiksel analizler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; AGSL ve diğer liselerden mezun olan öğrencilerin gitar, alan ve genel akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı, kız öğrencilerin alan ve genel akademik başarılarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, 9-15 yaş arası gitara başlayanların bireysel çalgı ve alan derslerinde daha başarılı olduğu, ailesinin geliri en düşük olan öğrencilerin bireysel çalgı derslerinde daha başarılı olduğu tespit edilmiş ve bu sonuçlar ışığında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine whether there was a meaningful difference between the determined factors of the research and guitar students of music departments of faculties in individual instrument, field and general academic courses. The second, third and senior class students of music departments of faculties of universities, which were chosen from seven different regions of Turkey form the sampling of the research in order to collect the required data, personal information forms with 10 questions, which consist close and open ended questions, were applied to students and benefitted from transcripts of the students. Frequency, percent, t-Test and Tukey test were applied. In the research result; it was ascertained that there was no meaningful difference in scores of individual instrument, field and general academic courses between the students, who were the graduates of Anatolian Fine Arts High Schools and other high schools; it was found that field and academic success of female students were higher than male students; students, who started to play guitar at ages of 9-15, were more successful at individual instrument and field lessons; students, whose family incomes were lower, were more successful at individual instrument; and many suggestions were submitted according to the findings of this research.