Ömer Seyfettin'in hikâyelerinin kök değerler ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Root values in Ömer Seyfettin's stories and their analysis in terms of values education
- Tez No: 815434
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk hikâyeciliğinde önemli bir yazar olan Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde kök değerleri tespit etmek, tespit edilen değerlerin Türkçe eğitimine katkılarını ortaya koymaktır. Bu araştırmada Ömer Seyfettin'in 100 Temel Eser olarak Say Yayınları (2017) tarafından yayınlanan“Ant, Binecek Şey, Bir Muhterî, Bahar ve Kelebekler, Başını Vermeyen Şehit, Bomba, Büyücü, Cesaret, Diyet, Deve, Falaka, Ferman, Forsa, Gizli Mabet, Kaşağı, Keramet, Kesik Bıyık, Kurbağa Duası, Kurumuş Ağaçlar, Nadan, Pembe İncili Kaftan, Perili Köşk, Rüşvet, Topuz, Yüksek Ökçeler'' hikâyelerindeki değerler tespit edilmiş ve bu hikâyelerin Türkçe eğitiminde nasıl yararlanılacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eserdeki değerlerin tespiti ve sınıflandırılmasında, MEB (2023) tarafından ”kök değer“ olarak belirlenen ”adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik" değerleri esas alınmıştır. Araştırmanın sonucunda Ömer Seyfettin'in incelenen hikâyelerinin ''kök değerler'' bakımından zengin, Türkçe eğitimi ve değerler eğitimi açısından eşsiz eserler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the root values in the stories of Ömer Seyfettin, an important writer in Turkish storytelling, and to reveal the contributions of the identified values to Turkish education. In this research, Ömer Seyfettin's“Ant, Binecek Şey, Bir Muhterî, Bahar ve Kelebekler, Başını Vermeyen Şehit, Bomba, Büyücü, Cesaret, Diyet, Deve, Falaka, Ferman, Forsa, Gizli Mabet, Kaşağı, Keramet, Kesik Bıyık, Kurbağa Duası, Kurumuş Ağaçlar, Nadan, Pembe İncili Kaftan, Perili Köşk, Rüşvet, Topuz, Yüksek Ökçeler'' were identified and it was tried to reveal how these stories can be used in Turkish education. In the determination and classification of the values in the study, the values of ”justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, benevolence“ determined as ”root values“ by MEB (2023) were taken as basis. As a result of the research, it was concluded that Ömer Seyfettin's stories are rich in terms of ”root values" and unique works in terms of Turkish education and values education.