Philadelphia sikkeleri
Philadelphia coins
  1. Tez No: 249648
  2. Yazar: CAHİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Philadelphia, Lydia Bölgesi'nde Bergama krallarından II. Attalos Philadelphos (İ.Ö.159?138) tarafından Sardeis'in 45 km., Smyrna'nın 120 km. doğusunda Tmolos (Bozdağlar) dağlarının eteklerinde kurulmuştur. Başlangıçta, Bergama Krallığı'na bağlı askeri bir garnizon kenti iken, daha sonra Makedonya'dan gelen göçmenlerin yerleştirildiği bir yer olmuştur. Kentte, İ.Ö. 2. Yüzyılın son çeyreğinde, ekonomik ve sosyal açıdan büyük gelişmeler olmuş ve ilk kez bronz sikkeler darp edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmamızda sikkelerin dönemlere göre dağılımına bakıldığında, Geç Hellenistik Dönem'den 39 adet, Roma İmparatorluk Dönemi'nden de 34 adet olmak üzere toplam 173 adet bronz sikke incelenmiştir. İncelememiz sonunda, kentin Geç Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemi sikkeleri kronolojik olarak tasnif edilmiş ve irdelenmeleri yapılmış olup kent ile ilgili bilinen sikkelere yeni sikkeler dâhil edilerek bazı yeni öneri ve yaklaşımlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Philadelphia located on the feet of the mountains Tmolos (Bozdaglar) in the eastern part of Smyrna, 45 kms away from Sardeis, was established by Attalox II, king fo Bergama in 159-138 B.C. Being a garrison town belonging to the kingdom of Bergama in the beginning and then it became a place where Macedonian migrants were dwelled. The town,in the quarter of the second century BC, had great developments on the point of economy and social and bronze coins were blown for the first time.On looking at the distribution according to the terms of the coins in this study,39 pieces of the earlier Hellenistic,34 pieces of the Roman Empire,totally 173 pieces of coins were studied.Finally,the coins of the earlier Helenistic and the Roman Empire were chronologically classified and Researched. Having been added another new coins, with the well-known coins concerning the town have we been given some new suggestions and approaches.