İnternette pazarlama araştırması üzerine Gaziantep tekstil sektöründe bir uygulama
A survey in Gaziantep on market research by the internet
- Tez No: 249773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pazarlama faaliyetlerinin dinamik bir çevrede gerçekleşmesi, pazarların işletmelerin faaliyet alanlarının ulusal sınırları aşarak küresel hale gelmesi nedeniyle pazar ve pazarlama araştırması yapmanın giderek güçleştiği günümüz pazar ortamında, işletmeler ihtiyaç duydukları bilgiye internet aracılığıyla daha kolay, daha çabuk ve daha az maliyetle ulaşabilmektedirler. İnternette pazarlama araştırması; pazarlama fırsatlarının ve sorunlarının belirlenmesi, tanımlanması, pazarlama etkinliklerinin oluşturulması, biçimlendirilmesi ve değerlendirilmesi, pazarlamanın bir süreç olarak algılanabileceğinin ve bazı pazarlama etkinliklerinin daha etkili bir hale nasıl getirilebileceğinin daha iyi bir biçimde anlaşılması için kullanılan bilgiler yoluyla, tüketiciyi, müşteriyi ve kamuyu pazarlamacıya ulaştırır. Aynı şekilde işletmeyi de hedef kitlelere ulaştırır.Bu çalışmada literatür taraması ile internette pazarlama araştırması hakkında teorik bilgiler sistematik bir biçimde verilmiştir. İnternette pazarlama araştırması sonucunda işletmelerin üstün ve zayıf yönlerini belirlemek mümkündür. Böylece işletmelerin internette pazarlama araştırması yaptıklarında ne gibi avantaj veya dezavantajlarla karşı karşıya olacaklarını görmelerine yardımcı olunmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde geliştirilen anket formu ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde yapılan anket çalışması sonucunda; internette pazarlama araştırmasının geleneksel pazarlama araştırmasına göre daha hızlı, daha az maliyetli ve müşteriler hakkında daha sağlıklı bilgilere ulaşılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global market conditions forces to act in a dynamic environment, so it would be more difficult, slower and more expensive to obtain information about the market without the help of rapidly imroving technology on the internet. Via the internet search, as to the information on determining the market opportunities and threads; forming, evaluating and inreasing the effects of the marketing activities; considering the marketing as a process, a company and the consumers or public would be closer to each other.This study examines the theorotical information on the market research by the internet with a literature review. It is possible to better understand the strength and the weakness of a company by an internet research on the market. In this study, it is tried to bring forward the importance of a market research by the internet to clarify the advantages or the disadvantages of a market that a company confronts. A survey has done to the companies in Gaziantep in order to seek the help of internet search on the market. It was found that, the usage of internet resarch by the internet enables to reach to the information on the market in a much more faster, less costly and more accurate way.