Yabancı yatırım fonlarının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerindeki etkisi
Efects of foreign investment funds on Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 277783
- Danışmanlar: PROF. DR. N.HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin uzun vadeli kaynak temini açısından sermaye piyasalarına yönelmeleri ve bu piyasaların geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Sermaye piyasalarında kurumsal yatırım ve yatırımcı anlayışının en önemli temsilcisi yatırım fonlarıdır. Yatırım fonlarında pörtföy çeşitlendirmesi yapmak ve riski azaltmak amacıyla portföylerine dahil edilen yabancı yatırım fonları içerisinde küreselleşme ile birlikte hedge fonlar yeni finansal çağın ürünleri olarak ortaya çıkmışlardır. Dünya'da son 10-15 yıldır finans alanında çok önemli bir yer edinen hedge fonlar son birkaç yıldır ülkemizde de yatırım fonları türleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma hedge fonları da kapsayan Türkiye'deki yabancı yatırım fonlarının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda İMKB endeks performansı ile Türkiye'deki yabancı yatırım fonları payının birlikte aynı yönde hareket ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has become so vital that developing countries should move to capital markets for finding long term finance and those capital markets should be developed. Investment funds are the best representative of corporate investment and investors in capital markets. Hedge funds have emerged as the financial instruments of new financial age through globalization in order to diversify the portfolios and so to minimize the risk by including different foreign funds. Hedge funds, have been playing important role in finance in the last 10-15 years in the world, has also become important investment funds in Turkey. The purpose of this academic work is to analyze the effects of foreign investment funds, which also includes hedge funds, on Istanbul Stock Exchange (ISE). At the end of study, it is concluded that the performances of ISE Index and the share of foreign investment funds in Turkey are correlated in the same direction.