Fen bilimleri ögretmenlerinin maarif model müfredatına yönelik görüşlerinin incelenmesi
An examination of science teacher's opinions towards the educational
  1. Tez No: 997642
  2. Yazar: NEVCAN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri öğretmenlerinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatına ilişkin görüşlerini belirlemek, modelin uygulanabilirliğini değerlendirmek ve uygulama sürecinde karşılaşılan sorunları ortaya koymaktır. Yöntem:Araştırma, nitel yaklaşım benimsenerek fenomenolojik desenle yürütülmüştür. Trabzon ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı okullarda görev yapan 10 fen bilimleri öğretmenine yönelik 9 soruluk görüşme formu hazırlanmış ve veriler Google Form aracılığıyla toplanmıştır. Seçilen öğretmenler; yaş grubu, cinsiyet ve mesleki deneyim açısından her grubu temsil edecek şekilde belirlenmiştir. Veriler, öğretmenlerin programı uygulama sürecinde edindikleri deneyimlere dayalı olarak elde edilmiş ve katılımcı bakış açısını önceleyen bir analiz süreciyle incelenmiştir. Veri analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bulgular:Araştırmadan elde edilen bulgular, fen bilimleri öğretmenlerinin Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın amaç ve kazanımlarını genel olarak olumlu değerlendirdiklerini, ancak programın uygulanmasında çeşitli güçlüklerle karşılaştıklarını göstermektedir. Öğretmenler, özellikle fiziki imkânların yetersizliği, kalabalık sınıflar, ders süresinin yetersizliği ve materyal eksikliğinin uygulama sürecini olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Ayrıca, ölçme ve değerlendirme süreçlerinde programda önerilen yöntemleri uygulamakta zorlandıklarını ve etkinlik temelli uygulamaların mevcut koşullarda sınırlı kaldığını ifade etmişlerdir. Sonuçlar:Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin fen bilimleri öğretmenleri tarafından genel olarak olumlu değerlendirildiği, ancak uygulamada karşılaşılan yapısal ve çevresel sınırlılıkların programın etkililiğini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Programın daha işlevsel hâle gelebilmesi için uygulama sürecine yönelik iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğu, öğretmenlerden alınan görüşler doğrultusunda önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to identify science teachers' views on the Türkiye Yüzyılı Maarif Model curriculum, to evaluate the applicability of the model, and to reveal the challenges encountered during the implementation process. Method: This study employed a qualitative research approach using a phenomenological design. The data were collected through a nine-item interview form administered via Google Forms to ten science teachers working in different public schools affiliated with the Ministry of National Education in the province of Trabzon. The participating teachers were selected to represent a wide range of age groups, genders, and levels of professional experience. The data were obtained based on teachers' experiences during the implementation of the curriculum and were analyzed through a participant-oriented analytical process. Content analysis was conducted to systematically describe and interpret teachers' views. Findings: The findings reveal that science teachers generally hold positive views regarding the aims and learning outcomes of the science curriculum; however, they experience various challenges during its implementation. In particular, teachers reported that inadequate physical facilities, overcrowded classrooms, insufficient instructional time, and a lack of teaching materials negatively affect the implementation process. Moreover, teachers indicated that they encounter difficulties in applying the assessment and evaluation methods recommended in the curriculum and that activity-based practices remain limited under existing conditions. Result: The results indicate that the Türkiye Yüzyılı Maarif Model is generally perceived positively by science teachers; however, structural and environmental constraints encountered during implementation reduce the effectiveness of the curriculum. Based on teachers' views, it is suggested that improvements be made in the implementation process to enhance the functionality and effectiveness of the program.