2018 ve 2024 ilkokul matematik dersi öğretim programlarının karşılaştırılması ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Comparative analysis of the 2018 and 2024 primary mathematics curricula and teachers' perspectives
  1. Tez No: 976352
  2. Yazar: ÖZLEM AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA AYDOĞDU İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ülkeler, eğitimde sunulan hizmet kalitesini artırmak, önceki yaklaşımları iyileştirmek ve eğitim paydaşları arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla zaman içinde eğitim sistemlerinde yenilikler yapmaktadır. Eğitim programlarının değerlendirilmesindeki amaç programın uygulanabilirliği hakkında değerlendirme yapmak, programdaki eksikleri belirleyerek revize edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışma, 2018 ve 2024 yıllarında yayımlanan ilkokul matematik dersi öğretim programlarını karşılaştırmak ve sınıf öğretmenlerinin 2024 programına ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması ve doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında veriler, Ardahan ilinde görev yapan 10 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve 2018 ile 2024 yıllarında yayımlanan İlkokul Matematik Dersi Öğretim Programlarının doküman incelemesinden elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, 2018 ve 2024 yıllarında yayımlanan İlkokul Matematik Dersi Öğretim Programlarında amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutları açısından benzerliklerin ve farklılıkların bulunduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin 2024 programına ilişkin genel bir görüşe sahip oldukları; çoğunluğunun, önceki programa kıyasla yeni programda bazı kazanımların çıkarıldığını ve azaltıldığını, bazı öğrenme çıktılarının ise gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettikleri görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin, değer ve beceri unsurlarını matematik öğretimine yeterince yansıtamadıkları; sürece ilişkin süre, kaynak ve öğrenci düzeyine uygunluk açısından çeşitli uygulama sorunları yaşadıkları belirtilmiştir. Bununla birlikte, programla ilgili olarak yetersiz hizmet içi eğitim aldıkları da dile getirilmiştir. Son olarak, okul öncesi öğretim programını incelemedikleri için, ilkokul düzeyindeki matematiksel becerilerle karşılaştırma yapamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries make innovations in their education systems over time to improve the quality of educational services, enhance previous approaches, and strengthen the relationships among education stakeholders. The purpose of evaluating curricula is to assess the feasibility of the program and to identify its shortcomings, thereby facilitating its revision. This study was conducted to compare the Primary School Mathematics Curricula published in 2018 and 2024 and to examine classroom teachers' perspectives on the 2024 curriculum. This study was conducted using qualitative research methods, specifically the case study and document analysis approaches. Within the scope of the research, data were obtained from semi-structured interviews conducted with 10 classroom teachers working in Ardahan province, as well as from a document analysis of the Primary School Mathematics Curricula published in 2018 and 2024. Content analysis techniques were employed in the analysis of the data. As a result of the study, it was determined that the Primary School Mathematics Curricula published in 2018 and 2024 exhibit both similarities and differences in terms of objectives, content, teaching-learning processes, and assessment-evaluation dimensions. Classroom teachers generally expressed their perspectives on the 2024 curriculum, noting that, compared to the previous curriculum, some learning outcomes had been removed or reduced, while certain learning outcomes needed to be reviewed. Furthermore, teachers reported that value and skill elements were not sufficiently reflected in mathematics instruction and that they faced various implementation challenges related to time allocation, resources, and student-level appropriateness. Additionally, they indicated that they had received inadequate in-service training regarding the new curriculum. Finally, it was observed that, as they had not examined the preschool curriculum, teachers were unable to make comparisons with the mathematical skills expected at the primary school level.