Turizm yönetimi ve yeniden yapılanması
Tourism management and restructuring
  1. Tez No: 250129
  2. Yazar: PINAR BİLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Turizm yönetimi, dünya genelinde bakanlık tipi örgütlerden esnek örgütlere doğru bir değişim yaşamaktadır. Türk turizm sektöründe de bu yönde çeşitli gelişmeler bulunmaktadır. Ancak yeni bir yapılanmayı önerebilmek ya da oluşturabilmek için öncelikle turizmin ne ifade ettiği anlaşılmalı, ardından bu alanda söz sahibi olan aktörler ile bunların rolleri incelenmeli ve bu kapsamda mevcut turizm yönetiminin bir analizi yapılmalıdır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde turizmle ilgili kavramların açıklanmış, dünya ve Türkiye turizm sektörünün mevcut durum analizi yapılmış ve turizmin bir kamu hizmeti olup olmadığı irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, öncelikle turizm politikaları ile bunların istikrarı incelenmiştir. Ardından turizm yönetiminde yer alan aktörler olan devlet, hükümet dışı kuruluşlar ve özel sektörün rolleri ile etkinlik alanları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bilgiler ışığında turizm yönetiminin gelişimi ve niteliği ele alınmış, İngiltere ve Fransa turizm yönetimi sistemleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türk turizm yönetiminin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalara değinildikten sonra, bu alandaki modeller olan kamu-özel sektör ortaklığı ve yerel yönetim birlikleri kavramlarının açıklanması ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism management changes in worldwide from ministry type organizations (national tourism administration) to flexible bodies (national tourism organization). In Turkey, there are also such trends in the tourism management area. But, to offer or to build a new form of tourism management, the meaning of tourism must be explained at first. Then the actors who play role in this field must be examined and in this context current tourism management system must be analyzed. With this design, at the first chapter of the study, the terms about tourism are defined, the current status of the world tourism and Turkish tourism are analyzed and the tourism service is examined as if it is a public service or not. At the second chapter, tourism policies and their stability are surveyed. After that, the roles and activity areas of the actors appeared in the tourism management (the government, non-governmental organizations and the private sector) are studied. In the light of the data acquired, the development and the character of the tourism management is discussed in comparison with the British and French systems. At the third chapter, after referring to the studies about restructuring of Turkish tourism management area, the public and private sector partnerships and local government unions are explained as a model in the restructuring of tourism management area.