Bosna Hersek ve Hırvatistan'da yabancı bankaların faaliyetleri
Foreign banks activities in Bosnia and Herzegovina and Croatia
  1. Tez No: 250130
  2. Yazar: MUHİBİJA ORUÇEVİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmada yabancı bankaların gelişmekte olan ülkelerdeki faaliyetleri incelenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerdeki genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra Bosna Hersek ve Hırvatistan örnekleri ele alınmıştır. Yugoslavya'dan bağımsızlık kazanıldıktan sonraki döneme ağırlık verilmiştir. Yabancı bankaların getirdiği pozitif ve negatif etkileri incelenmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki faaliyetleri evsahibi ülkelerdeki getirdiği etkilerin büyük olduğu saptanmıştır. Pozitif ve negatif etkileri kıyaslandığında yabancı banka girişleri evsahibi ülkelerinin ekonomileri olumlu bir şekilde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the functions of foreign banks in the developing countries are examined. Bosnia Herzegovina and Croatia countries were taken as an example to evaluate the general banking conditions in the developing countries. It is mainly focused on the period after Yugoslavia?s independency. The positive and negative effects of foreign banks systems are examined and it is determined that the functions in the developing countries have a positive effect on the host countries. If the negative and positive effects are compared, it is occurred that the introduction of foreign banks to host countries have a positive influence on the economy.