Hint kökenli dinlerde tanrı tasavvuru
God conceptions of the Indian origin religions
  1. Tez No: 288326
  2. Yazar: ZEHRA ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamız Giriş, Üç Bölüm ve Sonuç'tan oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak tanrı tasavvuru ve diğer dinlerdeki tanrı tasavvurlarından kısa bahsettikten sonra çalışmamızın birinci bölümünde Hinduizm'in, ikinci bölümünde tanrı tasavvurlarının benzerliklerinden dolayı Caynizm ve Budizm'in, üçüncü bölümünde ise Sihizm'in tanrı tasavvurundan bahsedilmektedir. Her bölümde ayrı ayrı bu dinlerin tarı anlayışlarının çeşitliliği ve tarihi süreç içersinde bu anlayışlarda meydana gelen değişiklikleri ortaya koyarak Hint dinlerinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Sonuç bölümünde ise Hint dinlerindeki tanrı tasavvurlarının kısa bir değerlendirilmesiyle çalışmamız sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our Study consists of Introduction, Three Parts and Conclusion. In introduction, generally it is mentioned about the god conception and the god conceptions of the other religions. Later, in the first part of the study, Hinduism, in the second part because of the similarities Jainism and Buddhism, in the third part, Sikhism?s god conceptions are mentioned. In each of the parts it is aimed to get the Indian religions known better by showing the changes that has become in these understandings during the time and the variety of this religion?s god conception. In the Conclusion part, our study is brought to a conclusion by evaluating the god conceptions in Indian religions.