İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulmasında halkla ilişkilerin sosyal sorumluluk rolü ve işlevi
Social responsibility role and function of public relations in establishing occupational health and safety culture
- Tez No: 495852
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kurumlar var olmalarını ve büyümelerini kendi çalışanları ve hizmet sundukları topluma borçludur. Kurumların sadece üretim yapmaları ve topluma hizmet sunmaları yeterli olmamakta bunun yanı sıra sürdürülebilir bir kurum başarısı için sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde faaliyetlerini yürütmeleri gerekmektedir. Kurumların kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin hem hizmet sundukları topluma hem de kendi çalışanlarına yönelik olması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği kültürünü sosyal sorumluluk kapsamına alan kurumlar samimi ve sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği çabaları ile kurumlarının halkın gözünde daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Böylece kurumların bakış açısı değişecek, etkin bir halkla ilişkiler ortaya konmuş olacaktır. Aynı zamanda, İş Sağlığı ve Güvenliği ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk konuları Türkiye'de ve Dünyada giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bunlar sadece işveren ve çalışanları ilgilendiren konular olarak bakılmamakta, aynı zamanda ekonomik yönden üretim verimliliği, sosyal yönden toplum sağlığı ve sosyal barış ile de ilişkilendirilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında, koruyucu ve önleyici yaklaşımlar altında, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde, davranış odaklı bir yönetim tarzı ile çalışanların katılımın sağlanması en önemli koşullar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemin benimsenebilmesi için kurumların etkin bir halkla ilişkiler çalışması ile iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmaları gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulabilmesi için de işletmelerin sosyal sorumluluk anlayışının gelişmiş olması elzemdir.
Özet (Çeviri)
Institutions owe their existence and growth to their employees and the community they serve. Institutions have not only been required to produce and provide collective services, but they have also been supposed to be successful institutions with the sense of corporate social responsibility. These activities should apply to both the community they serve and their own employees. Institutions which carried out social responsibility will be more reliable from the community's point of view if they are covered with sincere and sustainable occupational health and safety culture. Thus, the perspective of the institutions will be more likely to change, active public relations will be revealed. Meantime occupational health and safety and institutional social responsibility issues are becoming increasingly important in Turkey and around the World. These are not only considered as issues that concern employers and employees, but also are related to economic efficiency in production, social well-being in society and social peace At occupational health and safety studies, based on the protective and preventive approaches, to prevent work-related accidents and occupational diseases, a behavior-oriented management style is the most important conditions for ensuring employee participation. In order to be adopted for this method, institutions are required to work with an effective public relation to create a culture of occupational health and safety. To establish occupational health and safety culture, the concept of institutions social responsibility needs to be developed as well.