Üniversite öğrencilerinin gözünde sosyal sorumluluk imajı: Selçuk Üniversitesi örneği
Social responsibilty image in the eyes of university students: Selçuk University sample
- Tez No: 377687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl itibariyle işletmeler, halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal açıdan ne kadar önemli olduğunun farkına varmışlardır. Günümüzde de halkla ilişkilerin en önemli aracının, sosyal sorumluluk faaliyetleri olduğu görülmektedir. Günümüz modern sosyal sorumluluk anlayışına göre, Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetleri hem topluma hem de işletmeye değer katan bir kavram olarak bir yandan toplumsal refahın gelişmesine katkıda bulunurken diğer yandan işletmelerin toplumdaki varlıklarını sürdürebilmelerini sağlar. Bunun yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri, işletmelerin diğer işletmelerle olan rekabet gücünü arttırarak piyasada kendisine yer bulabilmede en büyük unsur olarak dikkat çekmektedir. Kurumsal Sosyal Sorumluluk anlayışının ilk ortaya çıktığı dönemin aksine günümüzde işletmeler eskisi gibi yalnızca ekonomik kuruluşlar olarak görülmeyip, kurumsal bir vatandaş olarak tanımlanmaktadırlar. Zamanla ortaya çıkan teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmelerin yanı sıra küreselleşmenin de etkisiyle toplumsal beklentilerin zamanla değişmesi işletmenin yeni bir kimlik kazanmasını beraberinde getirmiştir. Hedef kitle için artık yalnızca bir ürünün ya da hizmetin fiyatı, kalitesi ve uzun ömürlülüğü onu satın almak için yeterli olmamaktadır. Satın alınan ürün ya da hizmetin arkasındaki kuruluşun toplum yararı için ne gibi bir işlev gördüğü de önemli bir değişken olarak göze çarpmaktadır. Günümüzde başarılı bir kurum için sadece finansal anlamda güçlü olmak yeterli değildir. Başarılı kurum, toplumun beklenti ve sorunlarına duyarlı olduğu ölçüde farkını ortaya koymaktadır. Artan rekabet ortamında kalite, fiyat ve hizmet kalitesi kurumları birbirinden ayırıcı faktörler olmakta yetersizdir. Bunların yerini ise olumlu kurumsal imaj ile itibara sahip olmak almaktadır. Bu olumlu imaj ve itibarı elde edilebilmenin yolu da toplumun beklenti ve isteklerini en güzel şekilde karşılayacak olan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin gerçekleştirimidir.
Özet (Çeviri)
From the present century, businesses have realized how important public relations activities are in the corporate perspective. Today, it is observed that the most important tool of public relations is social responsibility activities. According to today's modern sense of social responsibility, corporate social responsibility activities, as a concept that add value to both the society and the business on the one hand, while contributing to the development of social welfare; on the other hand allows businesses to be able to survive in society. In addition to this, corporate social responsibility activities attract so much attention in capability of finding a place for itself in the market as the biggest element by increasing competitiveness of businesses with other businesses. In contrast to the period of the concept of Corporate Social Responsibility when firstly appear, today not only businesses is regarded economic entities as former, but also are defined as a corporate citizen. As well as technological emerged over time, economic and social developments; social expectations change over time with the impact of globalization have enabled the company to gain a new identity. Only the price of one product or service, quality and longevity are not enough to buy it for target group. The organisation behind the product and service purchased having what function for benefit of society stands out as an important variable. Today, being strong in the financial sense for a succesful institution is not enough. The more succesful institutions are sensitive to expectations of society and problems, the more it reveals its difference. Increasingly competitive environment, quality, price and service quality is insufficient in being factor differentiating each other. Being positive corporate image is taking place of these. The way of obtaining positive image and reputation is the realisation of the corparate social responsibility activity which obtain expectations and demands of community in the most beatifull way.