Denetimli serbestlik sürecindeki hükümlülerin uyumsal süreçlerinin incelenmesi
Examination of the adjustment process of the probationals
- Tez No: 250361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYHAN ÜGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmanın amacı, Denetimli Serbestlik altındaki hükümlülerin toplumsal ve özellikle bireysel uyum süreçlerini belirlemek ve değerlendirmektir.Bu amaçla, Adalet Bakanlığından alınan izinle Kartal Adliyesi Denetimli Serbestlik Şubesi'ne bağlı hükümlülerden, araştırmaya katılmayı kabul eden 50 kişi ile görüşülmüş ve bu kişilere, Bireysel Bilgi formu ile demografik özellikleri alındıktan sonra Rorchach mürekkep lekesi testi ve eğitim durumlarına uygun zeka testi uygulanmıştır.Değerlendirmeler Rorschach metodu ve terminolojisinden yola çıkılarak yapılmıştır. Buna göre, araştırmanın hipotezleri: Herhangi bir suçtan hüküm giymiş ve denetimli serbestlik altındaki kişiler;bilişsel süreçler,duygusal süreçler,nesne ilişkileri (tepkilerin içeriği),özel fenomenler açısından,genel olarak uyum problemleri yaşarlar.Araştırmanın sonunda deneklerin beklendiği, gibi bilişsel, emosyonel süreçler, nesne ilişkileri ve özel fenomenler açısından, uyum problemleri yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Böylelikle, global bir değerlendirme ile deneklerin genel olarak uyum sorunları yaşadıklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to designate and to examine the adjustment processes of probationals socially and especially individually.The study took place in Kartal Probation Department, with the permission of the Ministry of Justice. Personal Information Form, Rorschach Inkblot Test and Porteus test IQ test or Cattell IQ test were given to the probatioanls according to their educational background.Evaluation process was made according to the Rorschach methodology and terminology. Thus, this methodology determines the hypthesis of the study: The probationers are expected to have adjustment problems in terms of:cognitive processes,emotional processes,object relations,special phenomenon,general adjustment.The results of the study showed that, as hypotized, the probationers have adjustment problems in terms of cognitive and emotional processes, object relations and special phenomenon, which supports the last hypothesis saying that, probationers have general adjustment problems.