KOBİ'lerde girişimci yöneticilerin liderlik yaklaşımlarının çalışanlarca algılanması üzerine Antalya ilinde bir araştırma
Employees? perception of entrepreneur managers' leadership approaches in small businesses: A research in Antalya
  1. Tez No: 250520
  2. Yazar: PELİN ARSEZEN OTAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Modernizm, küreselleşme ve yarattıkları olgular ile paradokslar, örgütlere yapısal çözülmeler ve uzantısı olarak yeniden yapılanmalar olarak yansımaktadır. Bu bağlamda yönetim düşüncesi de soyut, karmaşık, dinamik, akışkan, bağlı, hızlı, bulanık, paradoksal bir gerçekliğe yönelmiştir. Dünya ekonomisinde önemli ve büyük paya sahip olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) için liderlik giderek daha kritik bir faktör haline gelmektedir. Küresel rekabete sürüklenen KOBİ'ler ölçekleri sebebiyle yönetsel açıdan farklı özelliklere sahiplerdir. Türkiye'deki yönetim anlayışının, liderlik yaklaşımlarının temsilcisi konumundaki KOBİ'lerde genelde girişimci aynı zamanda işletme sahibi ve yöneticidir. Birden çok sıfat ile işletmesini yöneten girişimci liderler temelde zor ve karmaşık bir iş yürütmektedirler.Bu çalışma, sergilenen liderlik davranışlarının tespitinde çalışanların bu davranışları nasıl algıladıklarını bilmeyi ve liderlerin çalışanlarından temel beklentilerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Antalya'da faaliyet gösteren 40 KOBİ'de yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, çalışanlar ilişkiye yönelik davranışların algısında daha hassastır. Liderlik uygulamalarının birincil etkileneni konumundaki çalışanların KOBİ girişimci yöneticilerinin davranışlarına ilişkin gözlemleri belli açılardan liderlerin çalışanlarından bekledikleri davranışlarla örtüşmektedir. Türkiye'deki KOBİ'lerin ve girişimcilerin özellikleri, ekonomiye katkıları Türk KOBİ'lerinde görülen liderlik yaklaşımları yönetim sorunlarının giderilmesi ve yönetimde etkinliğin artırılması ile bütünleşmektedir. Yerel düzeyde yapılan çalışmaların sayısı arttıkça genele dönük yorum, tahmin, iyileştirme ve yapılandırmalar artacak, Türkiye'deki KOBİ'lere özgü liderlik tipleri ve yönetim uygulamaları üzerine bir harita çıkarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Reflections of modernism and globalization on organizations, along with their pitfalls and promises, emerge as structural detachments followed by rearrangements. In this respect, the idea of management orientates itself towards a paradoxical reality which is abstract, complex, dynamic, fluid, dependent, fast and ambiguous. For Small and Middle-sized Enterprises (SMEs), which have an important role in the world economy, leadership has increasingly become a more crucial factor. SMEs, which are dragged into international competition, have different managerial characteristics due to their scales. As representatives of managerial thinking and leadership approach in Turkey, SMEs hold entrepreneurs who are usually the owner and the manager of the relevant businesses. Those entreprenuarial managers, who manage their businesses with more than one titles, essentially do a more complicated and difficult job.This work aims to survey employees? perception of leadership behaviors held by the business owners; besides, it also aims to determine fundamental expectations of the business owners from those who are managed by them, with the intent to clarify the analysis. According to the results of the research, conducted on 40 SMEs that are active in Antalya, employees tend to be more sensitive to the behaviours aiming at the relationship in question. Employees, who are primarily affected by the applications of leadership behaviours, have in many respects the same views on entreprenuarial managers? behaviours in SMEs with leaders? views who expects the same views from employees. The characteristics of SMEs and entrepreneurs in Turkey are merged into their contribution economic, leadership approaches in Turkish SMEs, solving managerial problems and increasing efficiency management. As the number of researches conducted increases generalization, predictions, restoration, reorganizations will increase; and it will make it possible to draw a map on types of leadership peculiar to SMEs and managerial practises in Turkey.