The sustainability crisis of alevis
Alevilerin sürdürülebilirlik krizi
- Tez No: 250600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
2000'li yılların Türkiye'sinin önemli gündemlerinden biri ?Alevi uyanışı? oldu. Alevilerin bir uyanış içerisinde olmaktan çok, bir kimlik arayışı içerisinde olduklarını savunan bu çalışma Aleviliğin sürdürülebilirlik krizini konu etmektedir. Daha önce politik alanda anılmayan bir kavram olan Alevilik günümüzde üzerinde sıkça konuşulan bir olgu haline dönüşmüştür. Bu ?Açık Alevilik? döneminde Aleviler, kendileri daha özgür ve rahat hissetmiş ve bu hissiyatla daha fazla hak ve özgürlük talebinde bulunmaya başlamışlardır. Dönemin Aleviler için en önemli ve beklenmedik çıktısı, Aleviliğin tanımlanmasına dair duydukları ihtiyaçtır. Aleviler, Alevilik ile oluşturmuş oldukları mesafelerin de farkına vardıkça, farklı pozisyonlardan yapılmaya çalışılan Alevilik tanımlarını benimsemediler. Alevilerin, başka kimlikleri, onların nasıl bir Aleviliği olacağına da belirlemektedir. Hal böyleyken Alevilik anlayışlarındaki çeşitlilik artmış, farklı yaklaşımların ortak paydaları azalmıştır. Hegemonik olmaya çalışan başlıca iki projeden İslami Alevilik, geleneği yaşatmaya çalışırken, Politik Alevilik ise, Alevilere yönelik yakın geçmişteki baskı ve saldırıları işlemektedir. Alevi elitleri, geleneği kapsayan, fakat İslam ile farklarını oluşturabilen ve laiklik ile çelişmeyen, geleneksel liderliği yenileyebilmiş, pozitif unsurlar tanımlayabilmiş, bir kapsama mekanizması olan, üyelerinin sorumluluk duyacakları Alevilik projeleri üretmedikleri sürece Aleviliğin sürdürülebilirlik krizi derinleşecektir.
Özet (Çeviri)
One of the important agendas of Turkey in the 2000s has been the ?Alevi Revival?. The subject of this thesis, which claims that Alevis are in a search of identity rather than in a period of revival, is the sustainability crisis of the Alevis. Aleviness which has not been mentioned in the political sphere before has now turned into frequently spoken phenomenon. In this ?Open Aleviness? period Alevis felt themselves more free and relieved and with this sense they started to claim more rights and freedoms. The most important and unexpected consequence of the period for the Alevis is the need for an identification of Aleviness. When Alevis realized the distance they have with Aleviness, they did not adopt different definitions of Aleviness made from different positions. Other identities of Alevis determine what kind of an Aleviness they would become. Nevertheless, while the variety of Aleviness understandings has increased, common points of different approaches have decreased. While Islamic Alevism which is one of the projects aiming at becoming hegemonic tries to sustain the tradition; the other one, Political Alevism refers to pressures and assaults of the past. As long as the Alevi elites can generate projects of Alevism which would encapsulate the tradition but differentiate itself from Islam and does not contradict with secularism; which could renew the traditional leadership; which could define positive elements; which have a mechanism of inclusion, and whose members will have the feeling of responsibility the sustainability crisis of Aleviness will deepen.