Associations of psychological well-being with early maladaptive schemas and self-construals
Erken yaş dönemi uyumsuz şemaları ve dengeli bütünleşme ayrışma modeli ile psikolojik sağlık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 250612
  2. Yazar: BAHAR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilk olarak demografik özelliklerin (yaş, cinsiyet, medeni hal, kardeş sayısı, anne ve babanın eğitim seviyesi) araştırmanın çeşitli ölçütleri [şema alanları, ayrışma/ayırtetme ve kişiler arası bütünleşme yönelimleri ve psikolojik sağlık ölçütleri (depresyon, pozitif, negatif duygular ve güvence arama) üzerindeki etkisini belirlemekti. İkinci amaç, şema alanlarının, Dengeli Bütünleşme Ayrışma Modeli'ndeki ayrışma/ayırtetme ve kişiler arası bütünleşme yönelimleri ve psikolojik sağlık üzerindeki etkisini saptamaktır. Son amaç ise Dengeli Bütünleşme Ayrışma Modeli'ndeki dört benlik tipinin şema alanları ve psikolojik sağlık üzerindeki olası etkisini analiz etmektir. Bu amaçlara ulşamak için, yaşları 18 ile 50 arasında değişen 501 kişi araştırmaya katıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, şema alanlarına denk gelen özellikleri fazlaca taşımakla, düşük derecede ayrışma/ayırtetme ve kişiler arası bütünleşme yönelimleri arasında bir ilişki olduğu saptandı. Ayrıca, şema alanlarına denk gelen özellikleri fazlaca taşımakla, depresyon, negatif duygular ve güvence arama psikolojik sağlık ölçütleri arasında pozitif bir ilişki saptanırken, Şema Alanları ile pozitif duygular arasında negatif bir ilişki gözlendi. Diğer bir taraftan, düşük derecedeki ilişkili-kendileşme benlik tipi ile şema alanlarına denk gelen özellikleri fazlaca taşımak arasında bir ilişki saptandı. Bununla beraber, baskın kopuk-kalıplaşma benlik tipi ile şema alanlarına denk gelen özellikleri fazlaca taşımak arasında bir ilişki bulundu. Buna ek olarak, ilişkili-kendileşme benlik tipi yüksek miktardaki pozitif duygularla ve düşük depresyon, negatif duygular, güvence arama ölçütleri ile ilişkili çıktı. Son olarak, kopuk-kalıplaşma benlik tipi düşük miktardaki pozitif duygularla ve yüksek derecede depresyon, negatif duygular, güvence arama ölçütleri ile ilişkili bulundu. Elde edilen bulgular, gelecekte yapılabilecek araştırma konuları ve bu çalışmanın klinik uygulamalara katkısı tartışma bölümünde tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The present study aimed 1) to examine possible influences of demographic variables (i.e., age, gender, marital status, sibling number, mother?s education, father?s education) on the various measures of the study (i.e., schema domains, self-orientations, and well-being measures i.e. depression, positive affect, negative affect, and reassurance-seeking); 2) to examine the differences of schema domains on self-orientations of Balanced Integration Differentiation Model and also on well-being, and 3) to analyse the differences of four self-construals of Balanced Integration Differentiation Model on schema domains and well-being measures. In order to fulfill these aims 501 people between the ages 18-50 participated in the study. According to the results, having strong characteristics of schema domains were related to low levels of self-orientation dimensions of interpersonal integration orientation and intrapersonal differentiation orientation. Moreover, there was a positive correlation between having strong characteristics of schema domains and high depression, negative affect, and reassurance-seeking, but low positive affect. On the other hand, low level of related individuation self-construal was related to having high characteristics of schema domains. In addition to this, having high level of separated-patterning was positively correlated with having high characteristics of schema domains. In addition, self-construal of related-individuation was found to be related to high positive affect and correlated with low levels of depression, negative affect, and reassurance-seeking. Finally, separated-patterning was found to be related to low level of positive affect, while it was found to be correlated with high level of depression, negative affect, and reassurance-seeking. Findings, future directions, and clinical implications were discussed in the discussion section.