Cinematherapy for alcohol dependent patients
Alkol bağımlıları için sinematerapi
- Tez No: 250618
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada sinematerapinin alkol bağımlıları üzerindeki etkilerinin incelenmesiamaçlanmıştır. Katılımcıların öz-yetkinlik, karar dengesi, tedavi motivasyonu vefilm özdeşleşmelerindeki değişimler incelenmiştir. Çalışmaya bir devlethastanesinden 94 alkol bağımlısı hasta ve Adsız Alkolikler İstanbul gruplarından 14üye katılmıştır. Örneklem, alkol bağımlılığı tedavisi görmekte olan ya da öncedengörmüş ve uzun zamandır alkol kullanmamış kişilerden oluşmuştur. Deney grubunaiki seanslık alkol bağımlıları için sinematerapi tekniği (film izleme ve film üzerineyapılan tartışma seansları) uygulanmıştır. Kontrol A grubundaki katılımcılara alkolile ilgisi olmayan bir film izletilmiş ve üzerine filmin konusu üzerinden tartışmaseansı yapılmış; kontrol B grubu katılımcılarına ise iki alkol ile alakasız filmizletilmiş ve tartışma seansı yapılmamıştır. Sinematerapiden önce ve sonra yapılanölçümler, değişimler karar dengesi, öz-yetkinlik, tedavi motivasyonu ve filmözdeşleşme ölçekleri ile değişim aşamaları soruları esas alınarak yapılmıştır. Verianalizinde deney ve kontrol gruplarındaki katılımcı sayıları küçük olduğundanparametrik olmayan veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgulara göre alkolündevavantajları algısının sinematerapiden sonra arttığı ve avantajları algısının aynıkaldığı; alkolü bırakmaya dair öz-yetkinliğin sinematerapiden sonra arttığıbulunmuştur. Bir başka bulgu ise alkol ile ilgili filmler izletilen sinematerapigrubunda film karakterleri ile özdeşleşmenin alkol ile ilgisiz filmler izletilengruplara göre daha yüksek olduğu bulunmasıdır. Değişim aşamalarına göre alkolünavantajları ve öz-yetkinlikte literatür ile aynı yönde farklar gözlenmiştir fakatalkolün getirdiği dezavantajlar ve tedavi motivasyonunda anlamlı aşama farklarıbulunmamıştır. Tedavi motivasyonunda beklenen değişim aşamaları farklarıgözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the effects of the cinematherapytechnique on the treatment of alcohol dependent patients. In terms of change, selfefficacy,decisional balance and motivation levels of participants were examined. 94alcoholic patients from a state hospital, and 14 members of Alcoholics Anonymous?Istanbul groups participated in the study. Participants were either inpatients in thedependence treatment center, or alcohol dependent patients who had been clean andsober for various periods of time. The cinematherapy technique was applied as anadjunct to alcohol dependence treatment. It included the presentation of a moviewith an alcohol dependence theme followed by an elaboration session. Participantsin the experimental group received two sessions of cinematherapy. On the otherhand, control group A participants watched one movie unrelated with alcoholdependence. It was followed by an elaboration session with a non-alcoholic theme.Control group B participants watched two movies unrelated with alcoholdependence. Any elaboration session was not made with control group Bparticipants. Decisional balance, self-efficacy, treatment motivation and stages ofchange were used as the main outcome measures in the pre-treatment and posttreatmentassessments. Since the experimental and control groups sample sizes weresmall, non-parametric tests were used in data analysis. According to results, consof alcohol and self-efficacy increased for the overall sample after cinematherapysessions. In addition, the cinematherapy group showed higher identification than thecontrol groups. Stages of change differences were gained for pros of alcohol useand self-efficacy in line with literature.