World is an imagination: A phenomenological approach to the ontology and hermeneutics of İbn al-'Arab?
Dünya bir hayâldir: İbnü?l 'Arab??nin ontoloji ve hermeneutiğine görüngübilimsel bir yaklaşım
- Tez No: 250624
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın amacı, ünlü İslamî figür İbnü'l `Arab?'nin girift ontoloji ve hermeneutiğini görüngübilimsel hermeneutik bir yaklaşımla ele almaktır. Araştırmanın nesnesi olan İbnü'l `Arab?, Batılı görüngübilim ve hermeneutik ile karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Bu yüzden, görüngübilim ve hermeneutik bu çalışmanın sadece konusunu değil, aynı zamanda onun analiz metodunu teşkil edecektir. Çalışma boyunca, İbnü'l `Arab?'nin varlık sorusu ve hermeneutiği, Heidegger, Merleau-Ponty ve Gadamer özelinde, Batılı görüngübilim ve hermeneutik ile karşılaştırmalı olarak irdelenecektir. Ontoloji cephesinde, İbnü'l `Arab?'de insanın dünya ile karşılaşması hep öznel bir biçimde olmaktadır. Hermeneutik cephesinde ise, metinsel olan dünya kendisini hep ve ancak yorum aracılığı ile açmaktadır. Bu iki nokta, İbnü'l `Arab?'nin dünyanın bir hayâl olduğu tezinde birleştirilebilip özetlenebilir. Dünya kendisini hep öznel bir biçimde ve yorum üzerinden açar; hem ontolojik hem hermeneutik açıdan bir hayâldir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the intertwined ontology and hermeneutics of the famous Muslim figure Ibn al-`Arab? with a phenomenological hermeneutical approach. The research subject Ibn al-`Arab? is to be scrutinized in comparison with Western phenomenology and hermeneutics. Hence, both phenomenology and hermeneutics will be not only the subject of the present study, but also its method of analysis. Throughout the study, Ibn al-`Arab??s question of being and hermeneutics will be compared with Western phenomenology and hermeneutics, with particular focus on Heidegger, Merleau-Ponty and Gadamer. In his account of ontology, the encounter of human being with the world happens always subjectively. On the side of hermeneutics, the world, which is textual, unfolds itself always through and only with interpretation. These two points can be unified and summed up in Ibn al-`Arab??s claim that world is an imagination. World is disclosed always subjectively and via interpretation; it is an imagination both hermeneutically and ontologically.