Finance of the software industry in Turkey
Türkiye?de yazılım endüstrisinin finansmanı
- Tez No: 250683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez Türkiye'deki BİT sanayilerinin finans kaynaklarına ulaşmada karşılaştığı zorlukları irdelemeyi amaçlamaktadır. Türk yazılım sanayi analizin özel konusunu oluşturmaktadır. Tezde öncelikle, bilim ve teknoloji politikalarının küresel dönüşümü ile ekonomi alanındaki gelişmelerin iç içe geçmesi ve bunların yüksek teknoloji sektörlerinin ve onların finansmanının bugünkü durumunu belirlemesi ortaya konmaktadır. Finansmanın önemi yüksek teknoloji şirketlerinin yenilikçiliğiyle ilişkilendirilmiştir. Finansal bağlılık, gelir elde edilen sürece kadar yenilikçi faaliyetleri sürdürebilmeleri amacıyla tüm şirketler için çok gereklidir. Bugün yüksek teknoloji şirketlerinin gelişme süreçleri boyunca finansman kaynaklarını ve özel ihtiyaçlarını tanımlayan anaakım bir finansal büyüme çevrimi modeli yaygın olarak kullanılmaktadır. İkinci olarak, Türkiye'de yüksek teknoloji sektorlerinin finansmanı sorununa temel teşkil etmesi amacıyla, finansın tarihsel gelişimi ve bilim ve teknoloji politikalarındaki donüşümler ile BİT sanayilerinin gelişimi kısaca tartışılmıştır. Daha sonra büyüme çevrimi modeli Türkiye için uygulanmış ve çeşitli finans kaynaklarının yazılım firmaları için taşıdıkları potansiyel, nicel verilerle göz önüne serilmiştir. Mevcut finans kaynaklarının yüksek teknoloji sektörlerine olan ilgisinin sınırlı ve gelişmemiş olduğu görülmüştür. Araştırma, çeşitli yazılım şirketlerinin ve finansör kuruluşların yöneticileri ile yapılmış olan röportajların analizi ile devam etmiştir. Türkiye ekonomisinin istikrarsız ve belirsizliklere açık yapısı, yazılım alanında ulusal bir stratejinin olmayışı ve mevcut finans kaynaklarının yazılım sanayine ilgisizliği yazılım şirketlerinin gelişmesi önündeki en önemli engelleri oluşturmaktadır. Yazılıma dönük seçici bir sanayi politikası finansal kaynakların yazılım şirketlerine tahsis edilebilmesi için gerekli temel koşuldur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the challenges of ICT industries to have access to financial sources in Turkey. The specific subject of analysis is the Turkish software industry. First, it is identified that the global course of the science and technology policies and economic developments are intertwined and they are the major determinants of the current situation of high-tech sectors and their finance all over the world. The importance of finance is based on its association with the innovativeness of high-tech firms. The financial commitment is crucial for firms to sustain innovative activities before revenue generation. Today there is a widely used mainstream model of financial growth cycle defining the sources of finance and the specific needs of high-tech firms along their growth paths. Second, the historical course of finance in Turkey are analyzed and milestones of science and technology policies as well as the development of ICT industries are briefly discussed in order to exhibit the underlying structure of the present issues of high-tech sectors? finance in Turkey. Later, the growth cycle model is implemented for Turkey to analyze the potential of financial sources for Turkish software firms with relevant quantitative data. It is seen that the interest of available financial sources towards high-tech sectors is limited and unconcerned. In addition, an inquiry for the finance of the software industry is also done through the analysis of interviews performed with managers of software firms and several funding organizations. Instabilities and uncertainties of the Turkish economy, underdevelopment of a national strategy on software and the lack of interest of available financial sources towards software industry are the major handicaps for the growth of software firms and the industry as a whole. A selective national industrial strategy on software is crucial for the true allocation of financial resources towards software firms.