Pilates exercise positively affects balance, reaction time, muscle strength, number of falls and psychological parameters in 65+ years old women
Pilates egzersizi, 65 yaş üstü yaşlı kadınlarda, denge, reaksiyon zamanı, kas kuvveti, düşme sayısı ve psikolojik parametreleri olumlu olarak etkiler
- Tez No: 250686
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yaşlılıkla birlikte esneklik, denge, kas kuvveti ve reaksiyon zamanında olumsuz yönde bir takım değişiklikler oluşur. Yapılan düzenli fiziksel aktiviteler ile birlikte, bu fiziksel değişikliklerde yavaşlamalar görülür. Bu çalışmanın amacı 65 yaş üstü yaşlı kadınlarda, Pilates egzersizinin dinamik denge, esneklik, kas kuvveti, reaksiyon zamanı, kemik mineral yogunluğu, düşme sayısı, yaşam kalitesi ve anksiyete üzerine etkilerini belirlemek ve bu parametrelerde 1 yıl sonra oluşan değişiklikleri araştırmaktır. Çalışmada, Ankara'daki bir huzurevinde ikamet eden yüz katılımcıdan 30 kişi rastgele olarak egzersiz grubuna alındı. Katılımcılar 12 hafta boyunca haftada 3 gun 1 saatlik Pilates egzersiz programına katıldılar. Dinamik denge, esneklik (otur-eriş), reaksiyon zamanı, düşme sayısı, kas kuvveti, kemik mineral yoğunluğu, yaşam kalitesi ve anksiyete parametreleri, Pilates egzersizi öncesi ve sonrası ölçüldü. Yapılan ölçümler sonunda Egzersiz grubunda dinamik denge, esneklik (otur-eriş), reaksiyon zamanı, düşme sayısı, kas kuvveti, yasam kalitesi ve anksiyete değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler bulundu. Bir yıl sonra tekrarlanan ölçüm sonuçlarına göre ise; kontrol grubunda reaksiyon zamanı, kas kuvveti, düşme sayısı ve kemik mineral yoğunluğu değerlerinde negatif yönde dikkat çeken değişiklikler görülürken egzersiz grubunda bu değişikliklerin daha az olduğu görüldü. Bununla birlikte, denge ile kas kuvveti, seçmeli reaksiyon zamanı ve anksiyete arasında bir ilişki bulundu. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Pilates egzersizinin yaşlı kadınlarda, düsme sayısını azalttıgını, kas kuvvetini arttırdığını, dinamik denge ve esnekliği artttırdığını ve bununla birlikte anksiyete düzeyini düşürürken, yaşam kalitesini artırdığı sonucuna varılabilir. Uzun vadede, Pilates egzersizinin kemik mineral yoğunluğu üzerine pozitif bir etkisi olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Physical changes such as impairment flexibility, balance, muscle strength and reaction time occur with aging. Regular lifetime physical activity appears to delay these factors. The purpose of this study was to determine if 12 weeks Pilates exercise could improve dynamic balance, reaction time, flexibility, muscle strength, bone density and quality of life in 65+ years old women and to investigate the changes of these parameters in a year follow up. Thirty out of a hundred women living in a Residential House in Ankara were enrolled in the study. Participants attended a 12-week series of one-hour Pilates exercise meeting three times per week. Dynamic balance, flexibility, reaction time, number of falls, muscle strength, bone mineral density, quality of life and anxiety were measured before and after exercise. Results showed that flexibility, balance, simple and choice reaction time, muscle strength, number of falls, quality of life and beck anxiety scores significantly improved in the exercise group. In addition, after a year of follow up, there were prominent decreases in simple reaction time and muscle strength, choice reaction time, number of falls and bone mineral density in control group while there were no evident changes in exercise group. Furthermore, there were significant relationships of balance with muscle strength, choice reaction time and anxiety.As the result of this study, it can be concluded that Pilates exercise can be efficient for preventing falls, increasing muscle strength and dynamic balance, flexibility, reaction time and decreasing anxiety while increasing quality of life. In the long term, Pilates exercise may have very positive effects on bone mineral density.