An investigation of the effect of origami-based instruction on elementary students' spatial ability in mathematics
Origami-tabanlı öğretimin ilköğretim öğrencilerinin matematikteki uzamsal yetenekleri üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 250708
  2. Yazar: SEDANUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, origami-tabanlı öğretimin ilköğretim dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin uzamsal yetenekleri üzerine etkilerini incelemektir. Daha detaylı belirtmek gerekirse, origami-tabanlı öğretimin öğrencilerin uzamsal görselleştirme ve uzamsal yönelim yeteneklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Buna ek olarak, bu çalışmada ilköğretim öğrencilerinin origami-tabanlı öğretim ile ilgili algıları da incelenmiştir. Diğer bir ifadeyle, öğrencilerin origami-tabanlı öğretime yönelik tutumları, origami-tabanlı öğretimin yararları ve matematikle bağlantısı hakkındaki görüşleri ile origami yaparken karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların üstesinden kimin yardımıyla geldikleri incelenmiştir.Bu çalışmanın verileri Ankara'nın Eryaman ilçesindeki bir özel okulda öğrenim gören 38 dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Origami-tabanlı öğretimin uzamsal görselleştirme ve uzamsal yönelim açısından öğrencilerin uzamsal yetenekleri üzerine etkisini değerlendirmek için katılımcılara öntest ve sontest olarak Uzamsal Yetenek Testi uygulanmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların origami-tabanlı öğretim ile ilgili algılarını incelemek amacıyla görüşlerini belirten yazı yazmaları istenmiştir.Çalışma sonuçları, origami-tabanlı öğretimin ilköğretim öğrencilerinin hem uzamsal görselleştirme yetenekleri hem de uzamsal yönelim yetenekleri üzerine anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, bulgular öğrencilerin origami-tabanlı öğretime yönelik olumlu tutum geliştirdiklerini ve origami-tabanlı öğretime devam etmek istediklerini göstermektedir. Bulgular ayrıca, öğrencilerin origami-tabanlı öğretimin özellikle geometri konularında kendileri için faydalı olduğunu düşündüklerini ve origami-tabanlı öğretimin matematikle doğrudan ilişkili olduğunu belirtiklerini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, veri analiz sonuçları öğrencilerin genellikle katlarken ve parçaları birleştirirken zorluk yaşadıklarını ve bu zorlukların üstesinden kendi kendilerine ve öğretmen ile arkadaşlarının yardımlarıyla geldiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate the effect of origami-based instruction on fourth, fifth, and sixth grade students? spatial ability in mathematics. More specifically, how origami-based instruction affected students? spatial visualization and spatial orientation ability was examined. In addition, elementary students? self-reported perceptions related to origami-based instruction was investigated. In other words, students? attitude towards origami-based instruction, their views about the benefits of origami-based instruction and its connection to mathematics, and the difficulties that students encountered while making origami as well as by whom they overcame these difficulties were investigated.The data was collected from 38 fourth, fifth, and sixth grade students in a private school in Eryaman neighborhood in Ankara. The participants were given a Spatial Ability Test (SAT) as pretest and posttest in order to assess the effect of origami-based instruction on their spatial ability in terms of spatial visualization and spatial orientation. In addition, the participants were asked to write reflection papers related to origami-based instruction in order to examine their perceptions.The results indicated that there was a significant positive effect of origami-based instruction on elementary students? both spatial visualization and spatial orientation ability. Moreover, the findings showed that students had positive attitude toward origami-based instruction where they wanted to continue origami-based instruction. Students also thought that origami-based instruction was beneficial for them especially in geometry topics in mathematics, and they have common views that origami-based instruction was directly related with mathematics. Furthermore, results revealed that students were generally encountered with folding and assembling difficulties, and they overcame these difficulties by themselves, by the help of the teacher, and by the help of their friends.