The relationship between 6th grade students' problem solving achievement and mathematics achievement scores after completing instruction on problem solving
6. sınıf öğrencilerinin problem çözmeye dayalı etkinlikler sonrası problem çözme başarıları ile matematik başarıları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 250709
  2. Yazar: DİLEK KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı 6. sınıf öğrencilerinin EBOB-EKOK, kümeler ve doğal sayılar konularında problem çözmeye dayalı etkinlikler sonrası problem çözme başarıları ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada ayrıca öğrencilerin problem çözme başarı puanları ile Seviye Belirleme Sınavındaki (SBS) matematik netleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Çalışma İstanbul'da özel bir okulda öğrenim gören 170 altıncı sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, Problem çözme başarı testleri (PSATs), Matematik başarı testleri (MATs) ve SBS sınav sonuçları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sorularının incelenmesinde nicel yöntemlerden faydalanılmış ve ilişkisel model kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçları, 6. sınıf öğrencilerinin EBOB-EKOK, kümeler ve doğal sayılar konularında problem çözmeye dayalı etkinlikler sonrası aldıkları problem çözme başarı puanları ile ortalama matematik başarı puanları arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin SBS sınavındaki matematik netleri ile problem çözmeye dayalı etkinlikler sonrası aldıkları problem çözme başarı puanları arasında da anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between 6th grade students? problem solving achievement scores after completing instruction on problem solving and their mathematics achievement mean scores related to Least Common Multiple (LCM), Greatest Common Factor (GCF), Sets and Whole Numbers topics obtained throughout the semester. In addition, the relationship between 6th grade students? problem solving achievement scores after completing instruction on problem solving and their actual mathematics net scores obtained from Level Determination Exam (SBS) was investigated. In total, 170 sixth grade students from a private school in Istanbul participated in the study. The data were collected via three sources namely; Problem Solving Achievement Tests (PSATs), Mathematics Achievement Tests (MATs) and SBS exam. Quantitative methods were utilized to examine the research questions and a correlational design was used. The results of the statistical analysis showed that there was a significant positive correlation between students? problem solving achievement scores after completing instruction on problem solving and their mathematics achievement mean scores obtained through out the semester related to LCM, GCF, Sets and Whole Numbers Topics. In addition, the findings of the analysis showed that there was a significant large positive correlation between the problem solving achievement scores after completing instruction on problem solving and students? actual mathematics net scores obtained from SBS.