The effects of friendship making skills training with board game on friendship making skills of fourth grade elementary school students
Oyun içerikli arkadaşlık becerileri eğitiminin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin arkadaşlık becerilerine etkisi
  1. Tez No: 250727
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Oyun İçerikli Arkadaşlık Becerileri Eğitiminin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin arkadaşlık becerilerine etkisini incelemektir. Bu araştırmada, bir deney ve kontrol grubu ile öntest-sontestten oluşan deneysel desen (2X2) kullanılmıştır. Katılımcıları, Ankara ili Altındağ ilçesindeki bir devlet ilköğretim okulunda okuyan 18, dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Öğrencilerin arkadaşlık becerilerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Arkadaşlık Becerileri Değerlendirme Ölçeği (ABDÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Deney grubu katılımcıları (n=9), araştırmacı tarafından geliştirilen dokuz haftalık oyun içerikli arkadaşlık becerileri eğitimi almıştır. Kontrol grubu katılımcıları (n=9) ise herhangi bir eğitim almamıştır. Oturumlar haftada iki defa gerçekleştirilmiş ve her oturum 40 dakika sürmüştür. Mann Whitney U Test ve Wilcoxon İşaret Testi veri analizinde kullanılmıştır. Araştırma bulguları, deney ve kontrol grubu katılımcılarının Arkadaşlık Becerileri Değerlendirme Ölçeğinin ön test ve son test uygulamasından elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir fark olmadığını, ancak deney grubu katılımcılarının eğitim sonrasında toplam puanlarının anlamlı düzeyde arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to design and examine the effects of a Friendship Making Skills Training with Board Game on friendship making skills of fourth grade elementary school students. An experimental design (2X2) with one training and one control group and two measurements (pre and post) was used in the present study. The participants were 18, fourth grade students from a state elementary school in Altındağ province in Ankara. Data were collected by the Friendship Making Skills Assessment Scale (FMSAS) that was developed by the researcher to measure the friendship making skills of the students. The experimental group (n=9) received a nine-week friendship making skills training with board game, which was developed by the researcher, while the control group (n=9) did not receive any training. The experimental group met twice a week, for duration of 40 minutes for each session. Non-parametric analysis was conducted by using Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Sign Tests. The results revealed that though there was no significant difference between experimental and control groups? Friendship Making Skills Assessment Scale (FMSAS) pre-test and post-test scores, experimental group participants gained significantly higher total scores at the end of the study.