University students' attitudes toward seeking psychological help: Effects of perceived social support, psychological distress, prior help-seeking experience and gender
Üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları: Algılanan sosyal destek, psikolojik sıkıntı, yardım alma deneyimi ve cinsiyetin etkisi
  1. Tez No: 250739
  2. Yazar: ESRA ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın temel amacı algılanan sosyal destek, psikolojik sıkıntı, yardım alma deneyimi ve cinsiyetin, üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarına etkisini incelemektir. Buna ek olarak, üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarında; cinsiyet, fakülte, yaşanılan yer ve sınıf açısından farklılıklar olup olmadığı ve ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi'nin sunduğu psikolojik danışmanlık hizmetlerinin öğrenciler tarafından bilinirliği araştırılmıştır.Çalışmanın örneklemini, Orta Doğu Teknik Üniversite'sinin 417 lisans öğrencisi (223 kız, 194 erkek) oluşturmaktadır. Bilgiler, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-R (PYTÖ-R), Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇYASDÖ), Genel Sağlık Anketi (GSA-12) ve demografik bilgi formuyla toplanmıştır.Üniversite öğrencilerinin 47%'sinin ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi'nin sunduğu psikolojik danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi sahibi olduğu bulunmuştur. Arkadaşlar (59%), kişisel problemler için başvurulan kaynaklar arasında ilk sırayı oluşturmaktadır. Kız öğrenciler, erkek öğrencilere göre daha olumlu yardım alma tutumuna sahiptirler. Ayrıca, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi öğrencileri, Mühendislik Fakültesi öğrencilerine göre daha fazla olumlu yardım alma tutumlarına sahip olarak bulunmuşlardır. Son olarak, hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçları, algılanan sosyal destek, yardım alma deneyimi, ve cinsiyetin üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarını yordadığını göstermiştir. Fakat, psikolojik sıkıntı ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to examine the effect of perceived social support, psychological distress, prior help-seeking experience, and gender on attitudes toward seeking psychological help of university students. In addition to the main purpose; gender, faculty, living arrangement, and year of study differences in attitudes toward seeking psychological help and students? knowledge about the psychological counseling services of the METU Health and Guidance Center were investigated.The sample consisted of 417 (223 female, 194 male) undergraduate students of Middle East Technical University. The data was gathered using the scale of Attitudes Toward Seeking Psychological Help-Shortened (ASPH-S), the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), General Health Questionnaire (GHQ-12) and a demographic information form.It was found that nearly half of the participants (47%) had knowledge about the psychological counseling services of the METU Health and Guidance Center. Friends were the most frequently stated sources of help (59%) in times of need for personal problems. Females had more positive attitudes toward seeking psychological help than males. Students of the Faculty of the Arts and Sciences, and students of the Faculty of the Education were found to have more favorable attitudes than of the Faculty of Engineering students. Finally, hierarchical regression analysis showed that perceived social support, prior help-seeking experience, and gender significantly predicted attitudes toward seeking psychological help. However, psychological distress was not associated with help-seeking attitudes.