Is education the panacea for gender inequality in the labor market?: a case study of Turkey
Eğitim emek piyasasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği için gerçekten çözüm mü?: Türkiye örneği
- Tez No: 250791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHEİLA PELİZZON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada temel amaç, yaygın iktisadi anlayışın kadınlara dair mevcut tutumunu eleştirmektir. Yaygın yaklaşım eşitlik ve/ veya eşitsizlik meselelerini iktisadi avantaj ve dışsallıklar ekseninde ele alır ve yalnızca eğitimin ve işgücüne katılımın önemini vurgular. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, tarihsel olarak, hiçbir zaman hükümetlerin esas gündemini oluşturmamıştır; kadınlara dair sorunlar ancak kadın emeğini piyasa ekonomisi içine çekmek bakımından dikkate değer görülmektedir. Bu tez, eğitimin kadınlara emek piyasası içinde geleneksel cinsler arası iş bölümündeki rollerini aşmakta ne derece yardımcı olduğunu görmek adına, Türkiye'de emek piyasası içinde kadınların durumunu incelemektedir. Daha yüksek bir eğitim seviyesinin, kadınların piyasa mekanizması içindeki durumlarının iyileşmesi üzerindeki etkisinin kısıtları tartışılmaktadır. Önemine rağmen eğitimin, kendi başına ne özel ne de kamusal alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim in this study is to criticize the prevalent method of approach of the mainstream economics to women?s problems. The mainstream approach to women?s problems is to emphasize exclusively the significance of education, and participation in work-force, and which defines issues of equality/inequality in terms of economic advantages and externalities. Ensuring gender equality has historically never been the mainspring agenda of governments; and the problems of women have mainly been considered in terms of bringing women into the public sphere. This document examines the situation of women in the Turkish labor market, to see to what extent education helps women exceed their roles of the conventional sexual division of labor in the labor market. The limits of the effect of higher educational degree on the improvement of women?s position within the market mechanism are discussed. We found that despite its importance, education on its own is inadequate to secure gender equality in both private and public sphere.