Ludwig Van Beethoven'ın Op.60 Si Bemol Majör IV. Senfonisi
Ludwig Van Beethoven's Op.60 B Flat Major 4th Symphony
- Tez No: 250955
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalısmada Klasik Dönem bestecilerinden Ludwig van Beethoven'ın Op. 60,dördüncü senfonisi, seflik açısından ele alınarak bir sefin bu ve bunun dısında bir eseriçalısırken nasıl bir yol izlemesi gerektiği anlatılmıstır.Tarihte üç yüzyıllık bir geçmise uzanan orkestra sefliğinde bilginin yanı sıra deneyimde büyük rol oynamaktadır. Ele alınan eser birçok yönden iyice düsünülerek, üzerindeayrıntılı olarak durulması gerekir. Orkestra sefi besteciye ve seyirciye karsı eserin doğruçalınmasından sorumlu kisidir. Bu nedenle eser her ayrıntıyı düsünerek titizlikle elealınmalıdır. ?yi derecede müzik tarihi, kompozisyon, çalgı ve orkestrasyon bilgisi sefte olmasıgereken en önemli özelliklerindendir. Bunun yanı sıra orkestra içinde bir çalgı çalarak yetisensefin empatisinin gelismesi çalgıcıların karsılastığı zorlukları anlaması açısından da önemlibir avantaj sağlamaktadır. Sefin görevlerinden en önemlisi onun vuruslarıdır. Bu nedenlesefin her zaman istediği yorumu elde etmesi ve orkestraya rahat çalma olanağısağlayabilmesi için vuruslarının oturmus olması gerekmektedir. Ayrıca orkestra sefininzihinsel refleks ve el vücut koordinasyonun gelismis olması da büyük önem tasımaktadır. Buda seflik eğitimine baslanıldığında öğrenilen vurus tekniklerini, çalısılan eserlerdeuygulamakla sağlanabilir.Bu eser metninde Ludwig van Beethoven'ın yasamı, içinde bulunduğu döneminbesteci üzerindeki etkileri, seflik eğitimi sırasında çalısılan eserlerde izlenilen yollar, orkestraprovalarında ve konserlerde edinilen izlenimler Ludwig van Beethoven'ın Op.60 dördüncüsenfonisi incelenerek ele alınmıstır. Eser metninde değinilen konuların dısında birçok konuvardır ki bunları ele almak için belli bir deneyime sahip olmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Op.60, the 4th symphony of Ludwig van BEETHOVEN, who is one ofthe composers of Classical Period, has been wandled in terms of conductorship and it hasbeen expressed that how a conductor was to follow a method while he was rehearsing this oranother opus.Beside the knowledge, experience plays a crucial role on conductorship which basedon 300 year background in the history. The opus which which was handled should be dwelton in detail by pandering a number of aspects. The orchestra conductor is the one who isaccountable to the composer and the audience for performing an opus properly. Therefore,the opus should be handled meticulously by taking all details into consideration. Well builthistory of music, composition, instrument and orchestration notions are importantprerequisites for conductor. Besides, the emphatic development of a conductor who wasbrought up playing an instrument in an orchestra prouides an advantage by means ofunderstanding the difficulties encountered by musicians. One of the most important tasks ofa conductor is his beats. Thus, the beats of the conductor should be deceloped to maintainthe rendering he wanted every time adn to prouide a comfortable performing opportunity tothe orchestra. The development of mental reflex and body-hand coordination of a conductorare also of capital importance. That can be acquired by only applying the beating techniqueswhich were learned at the beginning of the conductorship education on the opus on whichrehearsed.In this worktext, the life of Ludwig van BEETHOVEN, the effects of the period heappeared, the methods worked on during the conductorship education, the impressionscought in orchestra rehearsals and performances have been handled by analyzing Ludwigvan BEETHOVEN?s Op.60,the 4th symphony.There are a lot of Works apart from the onesdealt in the script of opus but certain experince is required to deal.