Günümüzde mimarlığın çoğalma aralığı olarak yüzey
Surface as a proliferation interval in today's architecture
- Tez No: 251170
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞENTÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Enformasyon çağında gündelik hayatı dönüştüren iletişim, değişim, hareket, hız, bilgi, etkileşim gibi kavramlar mimarlık alanında tasarım ve üretim süreçlerinde de etkili olarak, değişen alışkanlıklar ve talepler doğrultusunda mimarlık ürününe etkimişlerdir. Tez çalışması kapsamında bu faktörlerin yüzeyler üzerindeki yansımaları örnekler üzerinden incelenmiştir. Yüzeyin, hem içeriye hem de dışarıya etkiyerek; fiziksel, kavramsal, programsal ve görsel olarak mimarlığın çoğalma aralığını oluşturduğu görülerek, yüzeydeki bu çoğalma durumunun arkasındaki faktörler ve açılımları ortaya çıkarılmıştır. Çağın etkileri, kavramsal düşüncenin itici gücü, bilim, teknoloji ve malzemedeki gelişmeler, disiplinler arası işbirliği ve mimar - işveren - kullanıcı ilişkisinin yüzeydeki çoğalma durumuna etkiyen faktörler olarak öne çıktıkları görülmüştür. Kamusal ve özel arasında gevşekleşen sınırlar, değişebilen farklı geçirgenlik dereceleri, kullanıcı, bina ve çevresi arasında gelişen etkileşim ve farklı işlevlerin entegrasyonu değişen yüzeyin öne çıkan imkânları olarak sıralanmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise yüzey üzerinden değerlendirilen açılımların yaygın mimarlık uygulamalarındaki karşılıkları tartışılarak gündelik hayatla ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this era of Information, terms like communication, change, motion, speed and interaction that transformed daily life, also affected the architectural field as a response to changing requirements and habits, in terms of design and production processes and architectural product. In this study effects of these factors on building surfaces are explored by analyzing different types of examples. During the study it is observed that surfaces act as mediators between inside and outside and create physical, conceptual, programmatic and/or visual proliferation intervals, revealing the factors behind this proliferation and possibilities. Influences of the information age, conceptual thinking, developments in science, material and technology, interdisciplinary collaboration and architect - client - user relations are the main factors that effect the differentiation of surfaces. Blurred boundaries between inside and outside, changeable transparency degrees, interaction between user, building and environment and integration of various functions can be considered amongst the possibilities created by surfaces. In the conclusion, aforementioned possibilities and conditions of the surface are discussed with their equivalents in daily life and architecture.