Development and characterization investigations of mechanically alloyed and sintered W- TiC -Ni composites
Mekanik alaşımlama yöntemiyle üretilmiş W- TiC-Ni kompozitlerinin geliştirilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 251602
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFİ ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Volfram ve alaşımları yüksek ergime sıcaklıkları, yüksek elastik modülleri, termal şoka karşı dayanımları, düşük termal genleşme katsayıları ve yüksek sıcaklıklarda gösterdiği mukavemet ve direngenliklerinden dolayı yüksek sıcaklıklarda kullanılacak malzemelerin geliştirilmesinde matris malzemesi olarak öne çıkmaktadırlar. Yüksek ergime sıcaklığı ve düşük tokluğundan dolayı volfram üretmek çok zordur. Toz metalurjisi yöntemi kullanılması durumunda bile yüksek yoğunluklarda volfram üretmek için 2400 ? 2800 oC sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Aftifleştirilmiş sinterleme adı verilen yöntem, Pd, Pt, Ni, Co ve Fe gibi bazı geçiş metallerinin düşük miktarlarda eklenmesinde dahi volframın sinterleme sıcaklığının büyük oranda düşürülmesini sağlamaktadır.Volfram ve alaşımlarının mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla TiC, ZrC, HfC, TiN, Y2O3, La2O3, Sm2O3, ThO2, ZrO2 gibi çeşitli refrakter karbürler, nitrürler ve oksit fazları takviye elemanı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, takviye elemanı olarak yüksek ergime derecesi, yüksek sertlik, yüksek sıcaklıklarda dayanım ve iyi korozyon direnci gibi mükemmel özelliklere sahip TiC, aktivasyon elemanı olarak Ni kullanılan W matrisli kompozitler düşük partikül boyutuna sahip ve homojen bir dağılım elde etmek amacıyla değişik sürelerde mekanik alaşımlandı. Mekanik alaşımlama sürelerinin yanı sıra aktifleştirilmiş sinterlemenin geliştirilen kompozit malzemenin yapısına ve özelliklerine etkisi incelendi. Mekanik alaşımlama sonucu elde edilen kompozit tozlarının partikül boyutları laser partikül boyut ölçüm cihazı ile ölçüldü. Kompozit tozlarının ve sinterlenmiş numunelerin mikroyapı ve faz analizleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve x ışınları kırınımı (XRD) teknikleri kullanılarak yapıldı. Preslenmiş numunelerin yoğunluğu boyutsal olarak, sinterlenmiş numunelerin yoğunluğu Arşimet tekniği kullanılarak ölçüldü. Ayrıca sinterlenmiş numunelerin sertlikleri Vicker's mikrosertlik cihazı ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
As interesting and appropriate matrix materials with their high melting point, high modulus, high resistance of thermal shock, low CTE and good high temperature strength and stiffness, in this last decade, tungsten and its alloys have received attention with a view of improving the high temperature mechanical properties.Generally, it is very difficult to fabricate tungsten because of its high melting point, low ductility, and even using powder metallurgy techniques, processing requires very high sintering temperatures up to 2400 ? 2800 oC to get near fully dense tungsten. The addition of small quantities of some transition metals such as Pd, Pt, Ni, Co, and Fe makes it possible to greatly reduce the sintering temperature of W.As dispersion strengtheners, refractory carbide, nitride and oxide phases, such as TiC, VC, ZrC, HfC, TiN, Y2O3, La2O3, Sm2O3, ThO2, ZrO2, etc. have been mainly used to improve the mechanical properties of tungsten and its alloys. In this study, tungsten matrix composites reinforced with TiC particles or VC particles were mechanically alloyed (MA?d) for different times. Ni is used as sintering aid which is added before and after mechanical alloying. Furthermore, W and Ni mechanically alloyed together to investigate both effect of MA and activated sintering and TiC particles or VC particles were added after mechanical alloying for reinforcement. Microstructural and phase characterizations of composite powders and sintered samples were carried out via SEM, TEM and XRD analyses. Density and hardness measurements of sintered samples were carried out.