Lojistik hizmet sağlayıcı firma ile kurulan işbirliği ilişkisinin analizi ve firmanın pazarlama performansına etkisi
The analysis of collaboration built with logistics service provider firm and its effect to buyer firm?s marketing performance
  1. Tez No: 251603
  2. Yazar: KANAT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma modern pazarlama anlayışının yapıtaşlarından ilişkisel pazarlama ile lojistik kavramlarını bir paydada birleştirmeyi amaçlamaktadır. Lojistik hizmet sağlayıcı firmalar ile hizmet alan firmalar arasındaki işbirliğini ilişkisel pazarlama kapsamında irdeleyerek işbirliğinin hizmet alan firmaların pazara cevap verebilirliği üzerindeki etkisini bir araştırma modeli aracılığıyla ölçen bu çalışmadaki hipotezler, uygulanan anket çalışması ile test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; hizmet sağlayıcıya duyulan güveni bu firmanın sahip olduğu sektör deneyimi ile bu firmayla gerçekleştirilen bilgi paylaşımının pozitif yönde etkilediğine ulaşılırken, ilişki süresinin ve lojistik firmasının sahip olduğu ünün güven üzerinde anlamlı bir katkısının bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Hizmet alan firmaların lojistik firmalarına duyduğu güven arttıkça bu firmayla bilgi paylaşımının ve bu firmayla olan ilişkisine duyduğu bağlılığın arttığı yönünde bulgulara da ulaşılan bu araştırmanın modelindeki anahtar değişken işbirliğidir. Firmalar arasındaki işbirliğinin lojistik firmalarına duyulan güven ve bağlılık tarafından pozitif etkilenmesine rağmen bu firmalarla gerçekleştirilen bilgi paylaşımının işbirliği üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, kurulan işbirliğinin hizmet alan firmaların pazara cevap verebilirliğini artırdığı desteklenmiş; firmaların pazar performanslarında lojistik firmaları ile kurulan işbirliğinin sahip olduğu kritik önem vurgulanmıştır. Çalışmanın, araştırma konusuna bağlı olarak elde edilen bulgularla yazına ve iş dünyasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to integrate logistics with a modern marketing tool, relationship marketing. Hypotheses in the study, which examines the collaboration between logistics service provider and buyer firm under the relationship marketing concept and measures the effect of collaboration on service buyer?s market responsiveness through a research model, were tested with a survey. According to the findings obtained; while trust to the provider is positively affected by provider?s experience and information sharing with provider, it has been achieved that relationship length and provider?s reputation have no significant contribution on trust. This study also supports that if service buyer?s trust in provider increases, information sharing with providers and commitment to the relationship with this firm increase. Collaboration is the key element of the model. Although collaboration is positively influenced by trust and commitment, information sharing with providers has not a significant influence on collaboration. Finally, collaboration increases the market responsiveness of service buyer firms, so the importance of collaboration with logistics firms on achieving market performance is emphasized. The study aims to contribute to literature and business world with the findings obtained, related with the research.