Feriköy pompa istasyonu yapıları restorasyon projesi
Restoration project of Ferikoy pump station buildings
- Tez No: 251851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Feriköy Pompa İstasyonu'nun ayrıntılı bir şekilde belgelenebilmesi için rölöve çizimleri yapılmıştır. Yapı, İstanbul'un içme suyunu sağlamak için kurulan ilk pompa istasyonu olan Terkos Su Pompa İstasyonu ile bağlantıyı sağlayıp Beyoğlu ve Rumeli sahilleri'ne su pompalamak için yapılmıştır. Terkos Pompa İstasyonu'ndan pompalanan Terkos gölü suyu çeşitli sifonlardan geçerek Kağıthane'ye ulaşmaktaydı. Sonrasında Bomonti'de bulunan su deposuna ve Şato olarak isimlendirilen su kulesine varmaktaydı. Buradan Feriköy'deki 7610 m³'lük ve 8130 m³'lük havuzlarda depolanan su, pompa istasyonu'ndan şehre dağıtılırdı. Yapıdan elde edilen veriler ve mevcut kaynaklardan ulaşılan bilgiler doğrultusunda restitüsyon önerisi hazırlanmıştır. Yapının günümüz koşulları göz önüne alındığında, döneminde üstlendiği su iletme işlevini yerine getiremeyeceği açıktır. Bu nedenle restorasyon projesi uygun restorasyon yöntemleriyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed documentation of Feriköy Pump Station has been prepared. The building had a purpose to distribute water coming from Terkos Pump Station that has the feature of being the first pump station and supply water to Beyoğlu and the bay of Rumeli. Water of Terkos lake that was pumped from Terkos Pump Station reached Kağıthane by passing various siphons on the network. Afterwards, water arrived at the reservoir located at Bomonti and water tower named as Chateau respectively. Eventually, water that was stored at the resevoirs which had 7610 m³ and 8130 m³ capacity was pumped to the city from Feriköy Pump Station. Reconstitution project with the help of written documents and old drawings has been developed. When the present state of the monument is taken into consideration, its role of transporting water is no longer possible. Thus, restoration drawings are prepared according to proper technics of restoration.