Buzdolaplarında conta ve flanş bölgesinin enerji verimine etkisi
The effect of gasket and flange region to the performance of energy efficiency of refrigerators
  1. Tez No: 252204
  2. Yazar: FEYZİ ALPER SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, buzdolaplarında terleme ve conta yapışmasının önüne geçilebilmesi amacıyla kullanılan flanş ısıtıcılarının ve contanın buzdolabı ısı kazancına etkisi, sayısal ve deneysel olarak incelenmiş; flanş ısıtıcısı ve conta bölgesinden gerçekleşen ısı transferi belirlenmiştir. Çalışmasının deneysel tarafında mevcut durumda conta ve flanş bölgesinden gerçekleşen ısı transferi, conta ve flanş ısıtıcısı etkisi olacak şekilde ayrı ayrı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci adımında sayısal çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Buna göre öncelikle mevcuttan daha basit bir geometri ile sadece flanş ısıtıcısı uygulaması için sayısal bir model oluşturulmuş ve bu model yardımı ile bölgenin analizi mevcut durum için gerçekleştirilmiştir. Bu model ile elde edilen sonuçlar çerçevesinde buzdolabı gerçek modeli oluşturularak IDEAS programında analizler mevcut ve farklı uygulamalar için gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analiz çalışmaları ardından belirlenen uygun sonuçlar buzdolaplarına uygulanmış ve deneysel olarak doğrulama deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. study, the effect of flange heaters and gasket on the refrigerator heat gain has been investigated numerically and experimentally in order to prevent the perspiration in refrigerators and gasket adhesion and the heat transfer through flange heaters and gasket zone is identified. In the first of the two main parts of the study, primarily, the heat transfer through flange heaters and gasket zone and the effect of gasket and flange heater in the current situation ascertained separately. In the second step, numerical research is carried out. Accordingly, a numerical model is formed with a simpler geometry than the present one, solely for the flange heater application and with the help of the model, this zone is analysed for the current situation. In the framework of the results derived from this model, the actual model of the refrigerator is generated and analysis performed with IDEAS software for both the current and alternative applications. Following the performed analysis, the appropriate results are applied on refrigerators and experimental verification tests are conducted.