Ankara ilindeki eczanelerde soğuk-zincir konusunda uygulamalar
Cold chain practices in the pharmacies in Ankara
- Tez No: 59032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET ANKARA'DAKİ ECZANELERDE SO?UK ZİNCİR KONUSUNDA UYGULAMALAR Ankara ilindeki eczanelerde, soğuk zincir konusundaki uygulamalar ile ilgili mevcut durum ile bu eczanelerde sorumlu kişinin soğuk zincir konusunda bilgi- tutum ve uygulamalarının saptanması amaçlanmıştır. Ankara'nın kentsel ve kırsal bölgelerindeki toplam 1346 eczaneden, tabakalı sistematik yöntemle 188 eczane seçilmiştir. Bu eczanelerde 147 eczacı, 40 kalfa ile görüşülmüştür. Eczanelerde yüzyüze görüşme metodu ile anket uygulanmıştır. Ankette aşılar, aşıların soğuk zincir özellikleri, soğuk zincir uygulamalarında mevcut durumu belgeleyebilmek amacı ile de buzdolabı, termometre ve ısı kontrolünün olup olmadığı incelenmiştir. Ardından hazırlanan buzdolabı kontrol listesi ile buzdolaplarının durumu değerlendirilmiştir ve buzdolabı iç sıcaklıkları ölçülmüştür. Anket formundaki 13 bilgi sorusu puanlanarak kişilere soğuk zincir bilgi puanı verilmiştir. Ortalama, 323/1 300'dür. Buzdolapları nda olması gereken koşullara ilişkin 24 bilgi özellik yönünden puanlanmıştır. Ortalama, 12/24 bulunmuştur. Genel olarak eczacıların aşılar ile ilgili bilgi aldıkları, gelişmeleri takip etmekte oldukları ve soğuk zincirle ilgili son bir yıl içinde yeni bilgi aldıkları saptanmıştır. Soğuk zincir ve aşılar ile ilgili genel bilgiler çoğunluk tarafından yanıtlanabil irken, aşılara özgün sorulara nadiren yanıt alınmıştır. Buzdolaplarının mevcut durumu da bunu kanıtlamaktadır. Aşılamanın, etkinliği azalmamış aşılarla yürütülebilmesinin sağlanması için, mutlaka araştırma sonuçlarının ışığı altında saptanan bilgi eksikliğini giderecek önlemler alınmalı, periyodik eğitimler düzenlenmelidir. Anahtar Kelimeler eczane, soğuk-zincir, buzdolabı, bilgi- tutum. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLD-CHAIN PRACTICES IN THE PHARMACIES IN ANKARA A study was carried out in the representative sample of pharmacies of Ankara province. The objective of the study was to asses the quality of storage conditions of vaccines in the pharmacies and knowledge, attitude and practice of maintenance of cold chain by pharmacists. The number of 188 pharmacy was selected sistematically from the number of 1346 pharmacy and interviewed with 147 pharmacist and 40 qualified workman. Inquiry has done in pharmacy face by face. In the inquiry, in order to define the vaccine, the charcterestic of cold chain of vaccine, the situation of present cold chain; refrigerator, thermometer and temperature record was asked whether or not. With refrigerator check list, the refrigerator was evaluated and internal temperature was measured. By scoring of 13 knowledge question, the related information of pharmacist was measured. The mean score was 323/1300. Refrigerator was scored according to 24 characteristics and mean score was found as 12/24. It has determinated that pharmacists were being informed about vaccines, being following recent development and most of all was informed in the last year. Generally, the pharmacists were good at the basic knowledge of cold chain and vaccines, but only a few pharmacist gave the correct answer to the spesific questions. The present situation of the refrigerator prove these findings. To maintain of vaccination with the safety vaccines, training program should be made. Under light of the research results; recommendations have been made concerning cold chain traning programs for the pharmacists periodically. Key words : pharmacy, cold-chain, refrigerator, knowledge-attitude. V