DA-DA tipi çeviricilerin el tabanlı modellenmesi ve pasifliğe dayalı kontrolü
El modelin and passivity based control of DC-DC converters
  1. Tez No: 252466
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPASLAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA GÖREN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma DGM tabanlı DA-DA tipi çeviricilerin anahtarlamalı Euler Lagrange (EL) sistemleri olarak modellenmesini, bu modellerin pasiflik açısından incelenmesini ve pasif tabanlı bir kontrolör ile kontrol edilmesini içermektedir. Giriş bölümünde DGM tabanlı DA-DA tipi çeviricilerin temel problemlerine ve bu çalışmanın amacına yer verilmiştir. İkinci bölümde, pasiflik kavramı ve pasif olma ile kararlı olma arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, pasifliğe dayalı kontrol yöntemlerinin kuramsal temelleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, DGM tabanlı DA-DA çeviricilerin anahtarlamalı EL sistemleri olarak modellenmesi incelenmiş, çeşitli örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde ise, DA-DA çeviricilerin DGM çalışma oranının pasif tabanlı bir kontrolör yardımıyla ayarlanması örnekler üzerinden açıklanmıştır.Bu tez DA-DA tipi çeviricilerin hata dinamik denklemlerini kapalı çevrim pasif hale getirecek dinamik çalışma oranı fonksiyonunun elde edilmesini içermektedir. Tezin amacı DGM tabanlı DA-DA tipi çeviricilerin anahtarlamalı EL sistemleri olarak modellenmesi ve pasif olma tabanlı kontrolü olduğu için, bu tür sistemlerin pasif tabanlı kayma kip kontrolü gibi diğer alternatif kontrol yöntemleri tezin çalışma konusu dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the modeling of DC-DC converters with PWM as the switching EL systems and passivity based control of these systems have been considered. The main problems of the modeling of DC-DC converters and the aim of this work have been presented in the Introduction section. In the second section, the passivity concept, the fundamental definitions of passive systems and the relation between stability and passivity have been described. The theory of passivity based control technique has been given in the third section. In the fourth section, the switching EL models of DC-DC converters with PWM have been obtained, and finally the stabilizing controller of these systems has been designed by the passivity based control technique in the fifth section. The passivity based controller has been achieved the closed loop stability to modify duty ratio function which is designed using the error dynamic equations.