Fenazopiridin hidroklorür (piridium)'ün polarografik, voltametrik ve kulometrik davranışlarının incelenmesi
The Investigation of polarographic, voltammetric and coulometric behaviours of phenazopyridine hydrochloride (pyridium)
  1. Tez No: 34034
  2. Yazar: ENDER BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ııı oz FENAZOPİRİDİN HİDROKLORÜR (PİRİDİUM)ÜN POLAROGRAFİK, VOLTAMETRİK VE KULOMETRİK DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Ürker enfeksiyonlarda analjezik etkiye sahip olan fenazopiridm HdroHorür'ün (piri- dium) elektrot reaksiyonu; Britton - Robinson (pH= 2,00-12,00), asetat (pH= 3,50-5,60), fosfat (pH= 6,00-8,00) ve borat (pH= 8,00-12,00) tamponlarında Kare Dalga Voltametrisi (SWV), Dönüşümlü Voltametri (CV), Doğra Aknn Polarografisi (DCP) ve Diferansiyel Pols Polarografisi (DPP) teknikleri kullanılarak incelendi Potansiyel Kontrollü Kulometri (CPC) tekniği kullanılarak piridium'un indirgenmesi sırasında transfer edilen elektron sayısı belirlendi PiridiumW elektrot reaksiyonunun pH- 2,00- 10,50 arasında tersinmez ve pH=l 1,00-12,00 arasında tersinir olduğu gözlendi Piridium'un indirgenme reaksiyonlarında gereken elektron sayıları pH = 2,00-10,50 arasında 4 ve pH =11,00-12,00 arasında 2 olarak belidendi DCP ile piridium'un pKa değerleri 4,03 ± 0,10 ve 7,41± 0,11 olarak bulundu. Ayrı ca DPP metodu kullanılarak piridium'un pKa değerleri 4,01 ± 0,12 ve 6,85 ±0,15 olarak bulundu. pH= 2,00-10,50 arasında piridium'un toplam elektrot reaksiyonu aşağıda gösterildiği gibidir: O^ı^ı + 4e' + 4H*“ HV\ Cl H3N NN' xNh2 anilin CfH3N N' ^^ 2,3,8 triamino piridin - 2 - hidroklorilr piridiumIV pH=ll,00-12,00 arasmdâ pindiumW toplam elektrot reaksiyonu ise aşağıda gösterildiği gibidir: N=N V% +? 2e* +? 2t-f- H H CI”H,N NN' x NHj piridium Cl HaN NN^ ^NHz 2,6 diamino - 3 - fenü hidrazo piridln - 2 - hidroklorilr
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF POLAROGRAPHIC, VOLTAMMETRIC AND COIJLOMETRIC BEHAVIOURS OF PHENAZOPYRJDINE HYDROCHLORIDE (PYRIDIUM). The electrode reaction of phenazopyridine hydrochloride (pyridhim) having the analgesic effect in urinary infections was studied in Britton-Robinson (pH=2.00-12.00), acetate (pH=3.50-5.60), phosphate (pH= 6.00-8.00) and borate (pH=8. 00-12. 00) buffers through the use of Square Wave Voltammetry (SWV), Cyclic Voltammetry (CV), Direct Current Polarography (DCP) and Differential Pulse Polarography (DPP) techniques. The number of electrons transferred during the reduction of pyridium was determined by Controlled Potential Coulometry (CPC) technique. It was observed that the electrode reaction of the pyridium was irreversible (pH= 2.00-10.50) and reversible (pH= 11.00-12.00). The numbers of electrons involved in the reduction reactions of pyridium were determined as 4e~ (pH= 2.00-10.50) and 2e“ (pH= 11.00-12.00). The pKa values of pyridium determined by DCP were found to be 4.03 ± 0.10 and 7.41 ± 0.11. And also by the DPP method the pKa values of pyridium were found to be 4.01 ± 0.12 and 6.85 ± 0.15. The net electrode reaction of pyridium is as shown below (pH= 2.00- 10.50): N=N-Y NS +4e- + 4HW CI H3N ^N' xNHj pyridium H'V\ aniIine cfHN N^^ NH, 2,3,6 - triaminopyridine -2- hydrochlorideVI The net electrode reaction of pyridium is as given below (pH= 11.00-12.00): N-N-n XI +2e- + 2e- + 2H*”- N-N-n ^i ?A S\ cr H3N ^ ^NHa pyridium 11,1 CfH3İÎ/^N'/^NH2 2,6 - diamino -3- phenylhydrazo pyridine -2- hydrochloride