E-cam/epoksi örgülü kompozit plakaların analitik, sayısal ve deneysel çözümlerinin elde edilmesi
Obtaining analytical, numerical and experimental solutions of e-glass epoxy woven type composite plates
  1. Tez No: 252875
  2. Yazar: LEVENT KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havacılık ve otomotiv gibi günümüzün modern teknolojileri klasik malzemelerden daha hafif ve spesifik özelliklere sahip kompozit malzemeleri tercih etmektedir. Kompozit malzemeler sanayide önemli kullanım alanı bulmuşlardır. Bu çalışmadaki amacımız; E-Cam/Epoxy düzlem örgülü kompozit malzemenin hazırlanan numuneleriyle laboratuar ortamında çekme deneyi ile gerilme ve uzama karakteristiğinin elde edilmesi ve sonuçların analitik ve sonlu elemanlar yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmasıdır.Yapılan çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde, kompozit malzemelerin tanımına, sınıflandırılmasına ve genel özelliklerine dair özet bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde düzlem örgülü kompozit malzemeler hakkında genel bilgiler verilmiş ve literatürde yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde düzlem örgülü kompozit malzemelerin analitik denklemleri çıkarılmış ve malzemenin elastisite modülü elde edilmiştir.Beşinci bölümde çekme deneyi uygulamasından bahsedilmiş ve elde edilen sonuçlar verilmiştir.Altıncı bölümde düzlem örgülü kompozit malzemelerin iki boyutlu modellenmesi ve sonlu elemanlar programı Ansys Workbench 11.0 ile yapılan yapısal analizleri anlatılmış ve fiber demeti geometrisinin malzemenin mekanik özelliklerini nasıl değiştirdiğinden bahsedilmiştir.Sonuç bölümünde ise analitik, deneysel ve sonlu elemanlar yöntemleriyle elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's modern technologies such as aeronautical and automotive prefer composite materials, which have lightweight and specific features rather than classical materials. Composite materials have found significant using in the industry. We intend to observe stress-strain characters of Glass Fiber/Epoxy plane weave composite with tension test and compare the results of the analytical and the finite element method with the results obtainedThe work consists of 7 partition. In the first two parts of the study, composite materials in the definition, classification and general characteristics are given information in briefly,In the third section, provides general information about the plane weave composite materials and the studies mentioned in the literature.In the fourth chapter, the analytical equations and material elasticity module of the plane weave composite materials have been obtained.In the fifth section, tension test and the results are mentionedIn the sixth section, two-dimensional plane weave composite material have been solved with finite element structural analysis program Ansys Workbench 11.0 and mentioned the effects of fiber bundle geometry on the mechanical properties of the composite materialIn the final section, result of all methods is given.