Resmi ilköğretim okullarında örgütsel öğrenme aracı olarak bilgi yönetimi
Knowledge management as a organizational learning tool in the official primary schools
  1. Tez No: 271255
  2. Yazar: SEFA ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tezde, resmi ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine göre, resmi ilköğretim okullarında örgütsel öğrenme aracı olarak bilgi yönetiminin uygulanabilirliği incelenmiştir.Çalışma İstanbul ili Şişli ilçesi örneğinde yapılmıştır. Çalışma için tanıtıcı ve alan araştırmaları yapılmıştır. Bu araştırmalar için tarihsel araştırma yöntemi, istatistik yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, deneklerin resmi ilköğretim okullarında bilgi yönetiminin boyutlarından bilginin edinimi boyutunun varlığına kısmen katıldıkları, bunak karşılık bilginin yayılması, yorumlanması ve anlamlandırılması ile saklanması ve değerlendirilmesi boyutlarının yeterli düzeyde olduklarına katıldıkları belirlenmiştir. Elde edilen bu verilerden resmi ilköğretim okullarında mevcut olan bilgi yönetimi uygulamalarıyla örgütsel öğrenmenin gerçekleştirebileceği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis, according to the opinions of administrators and teachers who work in primary schools, the applicability of the organizational knowledge management which as a learning tool in the offical primary school is investigated.This work has been done in the case of Sisli district in Istanbul. Area research has been done for this work. In this research, the historical research methods, statistics methods and survey techniques are used.In the result of this research, it has been determined that, in order to carry out organizational learning in the official primary schools, subjects agree partially to the existence of dimention of knowledge management and knowledge, on the other hand subjects agree that the spread, interpretation, explanation, the storage and evaluation of knowledge is sufficent.