Suça karışan ergenlerin karışmayan ergenler ile benlik algısı çerçevesinde karşılaştırılması (Diyarbakır örneği)
Coporation adolescents who take a part in an ofence and adolescents who doesn't take a part in an ofence by self conception levely
  1. Tez No: 253091
  2. Yazar: OĞUZ ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma suça karışan erkek ergenlerin olumlu ve olumsuz benlik algıları düzeyini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Suça karışan erkek ergenlerin olumlu ve olumsuz benlik algıları düzeyini tespit etmek için suça karışmayan erkek ergenlerle, suça karışmayan kız ergenler kontrol grubu olarak seçilmişlerdir. Ayrıca olumlu ve olumsuz benlik algılarında yaşın, eğitim düzeyinin, ana-baba eğitim düzeyinin ve ailenin ekonomik gelirinin etkisi olup olmadığı da incelenmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini, Diyarbakır da suça karışan erkek ergenler ile Diyarbakır'da çeşitli liselerde okuyan suça karışmadığı kabul edilen erkek ve kız ergenler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu 50 suça karışan erkek ergen, 50 suça karışmayan erkek ergen ve 50 suça karışmayan kız ergen oluşturmaktadır.Veri toplama amacıyla; araştırmacı tarafından hazırlanan `Kişisel Bilgi Formu' ile `Offer Benlik İmgesi Ölçeği (OBİÖ)' kullanılmıştır.Veriler SPPS programıyla çözümlenmiştir. Çözümlemede ANOVA (one- way) ile birlikte Tukey HSD kullanılmıştır.Sonuç olarak suça karışan erkek ergenlerle karışmayan erkek ve kız ergenler arasında; aile ilişkileri, baş etme gücü, bireysel değerler, cinsel tutumlar, duygusal düzey, dürtü kontrolü, mesleki ve eğitim hedefleri alt ölçeklerinde anlamlı farklılıklar saptanırken, beden imgesi, çevre uyumu, ruh sağlığı, sosyal ilişkiler alt ölçeklerinde herhangi bir anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is realized to determine positive and negative self perception level of the male adolescent who take a part in an ofence. To determine the positive and negative self perception level of the male adolescent, male and female adolescent who didn?t take a part in an offence were chosen as control group. On the other hand it was described on the study that whether age, educational level, educational level of parents and economical level of the family have an effect on positeve and negative self perception level or not.The universe of the study is, male adolescent who take part in an offence in Diyarbakır, and male and female a adolescent who are at different high schools in Diyarbakır. Sample group created from, 50 male adolescent who take part in an offence, 50 male adolescent who didn?t take part in an offence and 50 famale adolescent who didn?t take part in an offence.For to collect data, `Personal Information Form? which has been prepared by resaercher and `Offer Self- İmage Questionnaire (OSIQ)? have been used.Datas appreciated by SPSS program. Anova (one ?way) and Tukey HSD technic were used at appraisal.As a result, it was determined meaingful difference at the sub-scalas like family relationships, coping-mastery of the external world, individual values, sexual attidutes, emotional tone, impulse control, vocational and educational goals and it wasn?t determined meaningful differences at the sub-scalas like body image, superior adjustment, psychopatology and social relationship between the male adolescent who take a part in an offence and male and female adolescent who didn?t take apart in offence.